Nötr Renkleri Kullanma Kılavuzu

Kış yaklaşırken evini boyatmaya hazırlanan ve ev dekorasyonunda nötr renkleri denemek isteyenlere dekorasyon ipuçları.

Marshall, yaratılmak istenilen atmosfere göre büyük ya da küçük mekanlarda nötr renklerin yaratacağı etkiler üzerine ipuçları veriyor. Marshall renk uzmanlarına göre, her odanın canlı bir renge ihtiyacı yoktur, bazen odaya bir tane siyah obje yerleştirmek başka hiçbir renk ile sağlanamayacak bir derinlik ve statü hissi sağlar.

Nötr renkler kendi başına da çarpıcı olabilir. Farklı bir etki yaratmak için nötr bir renk şemasını farklı biçimlerde kullanmak, örneğin tek bir rengin değişken tonlarını uygulamak en çarpıcı ve zarif dekoratif etkilerden birini oluşturabilir ya da gri ve beyaz kombine edilerek nötr bir renk paleti canlı, yaratıcı ve zarif bir yapıya dönüşebilir. Koyu nötrler ise büyük ya da küçük bir odada mucizeler yaratabilir.

Büyük Odalara Sıcaklık Katar

Koyu nötrler bol miktarda ışık alan özellikle de güney cepheli büyük odalar için mükemmeldir. Koyu bir renk tonunun, güçlü ışığın zayıf renkleri ağartıyormuş gibi durduğu mekâna zenginlik ve derinlik katar Geniş bir yatak odasında kullanacağınız altın toprak rengi duvarlar, görkemli ve zarif görünürken sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur. Geniş bir oturma odasında ise zarif bir görünüm yaratmak için koyu nötr renkteki duvar ile tüm çerçeveler üzerindeki canlı beyaz arasında bir kontrast yaratılabilir.

Küçük Odaları Ferah Gösterir

Oda biraz küçükse, daha geniş hissettirmesi için açık bir renge boyamak cazip gelecektir. Ancak renk seçiminde odanın ne amaçla kullanılacağı da önemli. Oda genellikle akşamları dinlenmek için kullanılıyorsa, koyu nötr bir renge boyamak ve yumuşak bir ışıklandırma eklemek rahatlatıcı bir ortam oluşturmanıza yardımcı olur.

Küçük bir odayı koyu nötr bir renk ile dekore ederken daha geniş görünmesini sağlamanın bir diğer yolu kornişler ve süpürgelikler gibi tüm çerçeveleri duvarlarla aynı renge boyamaktır. Böylece kontrast oluşmaz ve mekân kesintisiz bir bütün olarak görünür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu