Ocak Nasıl Seçilir?

Gerek yemeklerin pişme kalitesi, gerek mutfaktaki konumu ve görünümü açısından ocak seçimi önemlidir. Mutfağınız için ocak seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Ocaklar standart olarak 60 cm derinliğinde ve enindedir. Mutfakta ocak için yer ayırırken, bu ölçüyü göz önünde bulundurabilirsiniz. Ocak alırken, mutfağınızda ocak için ayırdığınız yerin ölçüsünü alın. Ayırdığınız yer daha genişse, 70 cm olan ocakları tercih edebilirsiniz.

Son zamanlarda doğalgazlı ocaklar tercih edilse de, elektrikli ve gazlı ocaklar da vardır. Alacağınız ocağa karar vermeden önce, gazla mı, elektrikle mi çalıştığına dikkat edin.

Gazlı ocaklar elektrikli ocağa göre daha çabuk ısınır ve daha çabuk soğur. Gaz ocakları, anında kontrol edilebilir ısı verir. Merkezi sistemle çalışan gaz ocaklarınız yoksa, kolaylıkla ocak tüpünü kullanabilirsiniz. Elektrikli ocaklar, gaz ocaklarına göre daha geç ısınıp, geç soğurlar.

Elektrikli ocaklar diğer ocaklara oranla daha kolay temizlenir. Özellikle fırın üstü olan ocaklar, kolay temizlenebilen seramik ve camdan üretilir.

Her iki ocak tipinde de güvenlik kilidi olmasına dikkat edin. Çocuklarınızın ve diğer aile bireylerinin yaşayabileceği kazaları bu şekilde engellemiş olursunuz.

Ocak bir bütün olabileceği gibi, bölmeler halinde de olabilir. Her bölmenin farklı ısı ayarı olmasına özen gösterilmeldir.

Bu bilgiler yardımıyla seçeceğiniz ocak, mutfağınızda daha güvenli bir şekilde vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

Ocak Nasıl Temizlenir?

Krem temizleyiciyi tüm ocağın üzerine bölüm bölüm dökün. Mutfak bezi yardımıyla kremi ocağa yayın ve kirlerin kabarması için birkaç dakika bekleyin. Bekledikten sonra mutfak beziyle dairesel hareketler çizerek ocağınızı silin. Eğer lekeler katılaşmışsa ocağı ovmanız gerekecek.

Ankastre çelik bir ocak kullanıyorsanız, ocağınızın çizilmesini önlemek için, çelik için uygun temizlik malzemeleri kullanmaya dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu