Mutfak

Ocak Nasıl Seçilir?

Gerek yemeklerin pişme kalitesi, gerek mutfaktaki konumu ve görünümü açısından ocak seçimi önemlidir. Mutfağınız için ocak seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Ocaklar standart olarak 60 cm derinliğinde ve enindedir. Mutfakta ocak için yer ayırırken, bu ölçüyü göz önünde bulundurabilirsiniz.

Son zamanlarda doğalgazlı ocaklar tercih edilse de, elektrikli ve gazlı ocaklar da vardır. Alacağınız ocağa karar vermeden önce, gazla mı, elektrikle mi çalıştığına dikkat edin.

Gazlı ocaklar elektrikli ocağa göre daha çabuk ısınır ve daha çabuk soğur.

Elektrikli ocaklar diğer ocaklara oranla daha kolay temizlenir. Özellikle fırın üstü olan ocaklar, kolay temizlenebilen seramik ve camdan üretilir.

Ocak bir bütün olabileceği gibi, bölmeler halinde de olabilir. Her bölmenin farklı ısı ayarı olmasına özen gösterilmeldir.

Ocak Nasıl Temizlenir?

Krem temizleyiciyi tüm ocağın üzerine bölüm bölüm dökün. Mutfak bezi yardımıyla kremi ocağa yayın ve kirlerin kabarması için birkaç dakika bekleyin. Bekledikten sonra mutfak beziyle dairesel hareketler çizerek ocağınızı silin. Eğer lekeler katılaşmışsa ocağı ovmanız gerekecek.

Ankastre çelik bir ocak kullanıyorsanız, ocağınızın çizilmesini önlemek için, çelik için uygun temizlik malzemeleri kullanmaya dikkat edin.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir