Oda Nemlendiricisi Nasıl Kullanılmalıdır?

Havadaki nem oranı; mevsime ve hava koşullarına göre, ayrıca kişinin yaşadığı bölgeye göre değişir. Genellikle nem oranı yaz aylarında yüksek, kış aylarında düşüktür. İdeal olarak bir evde nem oranı % 40- 50 civarı olmalıdır.

Evdeki nem oranı da hava koşullarına göre değişmektedir. Sağlıklı koşulları oluşabilmesi için evdeki nem oranı %40-50 civarında olmalıdır.

Konya Medicana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Zeynel Abidin Taşbaş konu hakkında önerileri:

Hava nemlendiricileri, üst solunum yolu tıkanıklığının giderilmesinde ve burun ve sinüslerdeki kuruluğun azalmasında faydalı olabilmektedir, ancak bilimsel çalışmalarda etkinliği kanıtlanamamıştır. Soğuk ve sıcak buhar olmak üzere hava nemlendirme cihazları iki çeşittir.

Soğuk buhar hava nemlendiricileri:

En büyük sorun soğuk su bakteri ve küflerin üremesi için uygun bir ortam oluşturmasıdır. Bu nedenle hava nemlendiricinin her gün önerilen şekilde su ve sabun ile yıkanması gerekmektedir. İyi temizlenmeyen cihazlar enfeksiyon kaynağı olabilir. Ayrıca soğuk buhar hava nemlendiricilerinin distile su kullanılması önerilmektedir. Musluk suyu çeşitli mineralller içerir bu mineraller hava nemlendiricisinin içinde birikerek mikropların yerleşmesini kolaylaştırır.

Sıcak Buhar hava nemlendiricileri:

Bu cihazlarda bakteri ve küf üremesi daha zordur fakat yanık riski vardır. Bu nedenle özellikle küçük çocukların bulunduğu ortamlarda kullanılmaması önerilir.

Fazla nem halılarda ya da ev içindeki başka alanlarda küf mantarlarının, zararlı bakterilerin ve ev tozu akarlarının üremesinde artışa neden olabilir. Özellikle astımı olan çocuklarda bu durum astım şikâyetlerinin kötüleşmesine yol açabilir.

Astımlı hastalara evlerini sık sık havalandırmalarını, ev içinde çamaşır kurutmamalarını öneriyoruz. Çünkü nem fazla olduğunda alerjenlerin artması için çok uygun bir ortam oluşmakta bu da hastaların bulgularını kötüleşmesine sebep olmaktadır.

Cihazları kullanırken dikkatli olunması gerekir eğer nem düzeyi olması gerekenin üzerinde ise ya da hava nemlendirici cihazların bakımı gerektiği gibi yapılmıyor ise çocuğunuzu iyileştireceğine daha da hasta olmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu