Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı sensörü sayesinde bulunduğu odanın sıcaklığını ölçer ve oda sıcaklığını belirlenen sıcaklığa ulaştırana kadar çalışır. İstenilen sıcaklığa ulaşılınca kombinin çalışmasını durdurur. Böylece tasarruf edilmesini sağlar.

Oda Termostatı Nedir?

Kullanılan oda termostatının kablolu ya da kablosuz olması önemli değildir.

Termostat kullanılmayan kombide evi istenilen sıcaklığa ulaştırmak için önce radyatör su sıcaklığını ayarlamak gerekir. Bu ayar hava koşullarına göre sürekli değiştirilir. Sıcaklığı 50 dereceye ayarladığınızı düşünelim.

Kombi çalıştığında, radyatör devresinden gelen dönüş suyunun sıcaklığı duyar elemanlar tarafından ölçülecek ayarlanmış olan sıcaklık değeri 50˚C arasındaki fark fazla olduğundan cihaz modülasyon yaparak yüksek kapasitede de çalışmasını sürdürecektir.

Termostat kullanılan kombide ise, istenilen sıcaklığı 23 derece olarak ayarladığınızı düşünelim. Oda termostatında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, su sıcaklığının değil hava sıcaklığının kontrol edildiğidir. Dolayısıyla hava koşullarına göre sürekli ayar yapmak gerekmez.

Termostat 1˚C sıcaklık hassasiyetli ise ortam sıcaklığı 24˚C ye geldiğinde kombi kapanır, 23˚C ye geldiğinde tekrar çalışır. Termostat hassasiyeti markadan markaya farklılık gösterebilir. Bazı oda termostatları 1˚C hassasiyet ile bazıları ise 0,5˚C hassasiyet ile çalışmaktadır.

Termostat Çeşitleri

Oda termostatları mekanik ve dijital termostat olmak üzere iki çeşittir. Dijital oda termostatları, mekanik oda termostatlarına göre çok daha hassas sıcaklık kontrolü yapabilirler. Dijital termostat fiyatları mekanik oda termostatı fiyatlarına göre daha pahalıdır. Fakat sıcaklığı stabil tuttuğu için sıcaklık konforu açısından tercih edilebilir.

Kablolu oda termostatı ve kablosuz termostat dijital termostat modelleridir. Kablolu termostat, kombi ile termostat bağlanacak oda arasında bir kablo çekilerek haberleşirken, kablosuz termostat kablo çekilmesine gerek kalmadan kombi ile evin her yerinden haberleşme sağlar.

Her iki termostat da programlanabilir ve programlı olmayan modelleri mevcuttur.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Anladığım kadarıyla her odada ayrı termostat kullanmak gerekli peki oda sıcaklıklarını farklı ayarlamak istediğimiz zaman odaları düşük salonu yüksek ısıda ayarladığımızda kombi nasıl çalışır

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Kombinin çalışma mantığında bir farklılık olmaz. Kombi ayarlanan ısıdaki suyu diğer odalara aktarmaya devam eder, fakat odalara göre farklı sıcaklıklar dağılır.

 2. Demirdöküm nitron kobiye kablosuz oda tefmostati bagladim fakat kombi termostat yokmuş gibi çalışıyor acaba parametre ayarı isteyebilrmi teşekkürler

  1. Merhaba Emir Bey,

   Kurulumda bir hata yapılmış olabilir mi? Teknik servisten yardım almalısınız.

 3. Biz bir apartta kalıyoruz.4 katın petekleri ortak. Apart sahibimiz termostat taktırdığını söyledi. Ama termostat kendi kaldığı katta takılı. Onların evi sıcakken bizim odalar sıcak olmuyor. Ayarlanan dereceye gelmeden açılmıyor petekler diyor. Sürekli kaloriferleri aç diyoruz öyle açıyor. Böyle bir durum var mı yoksa yakmamak için bizi mi kekliyor? Bilgilendirirseniz seviniriz.

  1. Merhaba Selin Hanım,

   Termostatın özelliklerini bilmeden sağlıklı bir birlgi veremeyiz. Fakat yine de sizin ısı sorununuzu çözmesi gerekir. Eğer o termostat böyle çalışıyorsa başka bir yöntem kullanmasını önerebilirsiniz.

 4. KOMBİ BAYMAK YILDIZ.PLUS TERMOSTAT SİEMENS EVİM.3+1 YENİ.TASİNDİM.KOMBİYİ.TERMOSTATLA.NASİL.KULLANACAGİMİ BİLMİYORUM.BANA YARDIMCI OLİRMUSUNUZ TERMOSTAT 20 DE KOMBİDE ATESLEMEDE 50 CİKİYO NORMALDE 30/40 ARASİ GİDİP GELİYİ AMA KOMBİ KAPANİNCA UZUN SURE TEKRAR ATESLEME YAPMİYO TERMOSTAT SALONUMDA DEGİL ORTA ODADA ORASİDA.KUCUK NE YApMALİYİM

 5. Merabalar kablosuz oda termostatında saat ve sıcaklık ayarı nasıl olmalı ben sıcaklığı 22 derecr ayarladım saatte ise sıkıntı yaşıyorun 5+ 2 proglamlama bar vaiilant 250 f marka ama karışık yardımcı olursanız sevinirim

 6. Termostatı 30 derece (en sona) getirdigimde 5-10 dakika yanıyor sonra sönüyor sıcak suya getirdiğimde sıkıntı yok hemen yanıyorne yapmam gerekir

  1. Merhaba,

   Bu tip teknik sorunlarda yetkili servise danışmak doğru olur.

 7. Demir döküm nitromix kombim termostat 23 derecede getiriyorum fakat alcıda açtığımda ateşleme yapıyor fakat 5 dk.sonra kapanıyor birdaha açılmıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Teknik sorunlarda yetkili servisten yardım almanızı öneririz.

 8. Eca Proteus blue kombim var. En düşük sıcaklığı 40 derece. Ev küçük olduğundan sıcak oluyo. Termostat taktırmayı düşünüyorum. Faydası olur mu. Her odaya takmak gerekiyor mu?
  Bir de termostta 23 dereceye ayarladığımda kombi 40 derecede mi kalacak?

  1. Merhaba,

   Zaten ısınma prblemi yoksa termostatın pek etkisi olmayabilir. Termostattaki ölçüler markasına göre değişir.

 9. Merhaba bosh condenser 2000 kombi kullanıyorum yine bosh marka kablolu oda termostatı ile beraber geçen ay kombi 60 derece de termostat 22 derecede yandı 294 TL fatura geldi. Bu ay ise kombiyi 50 ye düşürdük termostat 20 22 arası yandı ve evde olmadığımız zamanlarda termostatı kıstık gelen fatura 487 TL yanlış bişey var ortada ama nerden kaynaklı hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu