Öğrenci Evlerinin Dekorasyonu

Öğrenci evleri, ikamet edeni az olsa da misafiri çok olan mekanlardır. Genellikle küçük olan bu evler, fonksiyonel bir şekilde dekore edilmediklerinde göze daha da küçük görünürler.

Öğrencilik döneminde yaşadığınız evi geçici bir yer olarak düşünmemelisiniz. Yıllarınızın geçeceği bu mekan arkadaşlarınızla uzun vakitler geçireceğiniz ve gelecekte sevgiyle anacağınız bir yerdir. Evinizde hayatı kolaylaştırmak ve eğlenceli bir ortam yaratabilmek dahice fikirler geliştirmeniz gerekmez. Yaratıcı birkaç fikirle öğrenci evinizi sıcak bir ortama çevirebilirsiniz.

Kısıtlı bir bütçeniz ve kısıtlı bir mekanınız olacağından hayal gücünüzü iyi kullanmanız gerekir. Tüm ihtiyaçları karşılayabilecek bir dekorasyon yapmak elinizde.

Küçük Ev

Öğrenci evleri için pratik öneriler:

Evinizi birkaç kişiyle paylaşıyorsanız, kendinize ait odada daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Misafirlerinizi de odanızda ağırlamak isteyebilirsiniz. Bunun için tüm fazlalıklardan sakınarak bir yatak, bir koltuk, bir çalışma masası, bir de kitaplık odanız için yeterli olacaktır.

Eğer salonunuz ya da ortak alanınız için koltuk haricinde bir alternatif arıyorsanız, aklınıza hemen armut koltuklar gelmeli. Hem rengarenk hem de kolay taşınabilir olmalarıyla öğrenci evlerinin vageçilmezleridirler. Salonun ya da ortak alanın tamamına değil de bir bölümüne armut koltuklardan kullanabilirsiniz.

Ranza

 

Arkadaşlarınızı evinizde ağırlamak istiyorsanız ortak alanınızda hem koltuk hem de yatak olarak kullanılabilen çekyatlardan alabilirsiniz. Üstelik bu model koltukların altlarında sandık kısmı da olduğundan eşyalarınızı depolayabilirsiniz.

Ortak alanınız küçük ve kare ise köşe mobilyalar kullanabilirsiniz. Böylece hem köşeleri değerlendirmiş olursunuz, hem de yerden tasarruf edersiniz.

Eğer az odalı bir evde çok kişi kalıyorsanız ve yatak odanızı biriyle paylaşmanız gerekiyorsa iki ayrı yatak yerine ranza tercih edebilirsiniz. Çok amaçlı da kullanılabilen ranzalar hem yerden tasarruf etmenizi sağlar, hem de odanın kalan kısmını çalışma alanı olarak tasarlayabilirsiniz.

Yatak Odası

Sandalye ve puflar ile salonunuzda oturma yeri sıkıntısını çözebilirsiniz. Bu mobilyalar hem maliyetli değildir, hem de fazla yer kaplamazlar.

Mobilyalarınızı mümkün olduğunca çok amaçlı olanlardan seçmeye çalışın. Bir koltuktan hem koltuk hem yatak olarak faydalanabilin. Depolama sorununuzu da böylece çözebilirsiniz.

Kitaplık

Eğer giysi dolabı alamıyorsanız, asma dolaplar da kullanabilirsiniz. Askılar kullanırsanız çanta ve ayakkabılarınız için de mobilyaya ihtiyacınız kalmaz.

Öğrenci evlerinde en çok bulunan öğelerin başında kitaplar gelir. Büyük kitaplıklar almak yerine kitaplarınız için raflar tasarlayabilirsiniz.

Öğrenci evleriyle ilgili diğer önerilerimiz:

Marimoyla Tanışma Vakti

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Haftalık Temizliğin Püf Noktaları

Ton Balıklı Makarna

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu