Öğrenciler İçin Taşınma Rehberi

Öğrenci evi denince akla az eşyanın bulunduğu mekanlar geliyor. Oysa öğrenciler de normal bir ev hayatı sürdürüyor. Üstelik daha sık taşınıyorlar, dolayısıyla taşınma konusunda tecrübeli olmak durumunda kalıyorlar.

Az eşyaları olsa da öğrenciler de taşınma sırasında zorluk yaşıyorlar. Sürekli taşınmak durumunda kalmak da onları bu konuda bilgi sahibi olmaya zorluyor. Peki öğrenciler taşınırken işleri nasıl kolaylaştırabilir?

Bütçenizi Belirleyin.

Bütçenizin kısıtlı olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, taşınma için ayıracağınız paranın da az olabileceğini tahmin edebiliriz. Olabilecek en ekonomik seçeneği bulmalısınız. Fakat her durumda ne kadar para ayırabileceğinizi önceden belirleyin.

Yeni Evde Kaç Kişi Yaşayacak?

Bütçe vs. belirlemesinde evde kaç kişi yaşayacağı da önemlidir. Böylece tüm masrafları paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ev düzeni açısından da kişi sayısı önemlidir.

Ev Önceden Görün.

Yalnızca fotoğrafına bakarak bir evin nasıl olduğunu anlayamazsınız. Detaylar için evi önceden görün. Sizin haricinizde orada yaşayacak olan kişilerle de tanışın. Hatta birkaç gün misafir olarak kalabilirsiniz.

öğrenci-taşınma

Yaşayacağınız Apartmanda Başka Öğrenci Var mı?

Özellikle üniversitelere yakın yerlerde aynı apartmanda pek çok öğrenci kiracı olabilir. Apartmanda sizden başka kiracı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Onlardan apartman hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev Sahibinizle Tanışın.

Uzakta olsa dahi sadece bir vekille ya da telefonla değil doğrudan iletişim kurmanız önemli. Nasıl bir uyum yakalayabileceğinizi bilmelisiniz. Tekrar taşınmak istemiyorsanız, bu kısım oldukça önemli.

Taşınacağınız Semti Gezin.

Eğer ilk kez gideceğiz bir şehir ya da semt ise nasıl bir yer olduğunu önceden muhakkak inceleyin. Etrafta gezinin. Hastane, ulaşım, lokantalar, pazarlar… Akşam son otobüsün kaçta olduğunu ya da metro olup olmadığını bilmek hayat kurtarır.

Eşyalarınızı Nasıl Taşıyacaksınız?

Her şeyi kendiniz mi halledeceksiniz, yoksa yardım almanız gerekir mi? Nasıl bir araç gerekiyor? Nakliye firması gerekiyorsa fiyat araştırması yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu