Öğrenci En Uygun Kiralık Daireyi Nasıl Bulabilir?

Üniversitede ailelerinden uzakta, başka şehirde yaşayacak öğrenciler için en önemli konu barınmadır. Öğrenciler için en uygun kiralık daire nasıl bulunur?

Emlakjet’in haberine göre daire ararken önceliği uygun kira fiyatlarına veren öğrenciler için birçok püf noktası mevcut. Ucuza ev kiralamak isteyen öğrencilerin en çok pazarlık payına dikkat etmesi gerekiyor. Ev sahibine depozitodan feragat etmeyi önermek, kiranın ödeneceği günü aylık gelirin yattığı döneme göre ayarlamak ya da evin bazı bakım süreçlerini üstlenmek, pazarlık tekliflerine olumlu etkide bulunuyor. Özel kontrat süreleri belirlemek de aylık kira bedelinin düşmesini sağlıyor.

Bazı ev sahipleri, uzun ya da kısa süreli kiralamalar için özel indirimler sunabiliyor. Tutulacak dairenin konumu kira bedeli için önemli faktörlerin başında geliyor. Okul bölgesinde yer alan evlerin fiyatları genellikle öğrencilere özel olarak düşük tutuluyor. Bu nedenle okulların açılmasına az bir süre kala öğrenci, keşif turuna çıkmalı. Bölgedeki kira miktarının yüksek bulunması durumunda, aylık yol masrafları da hesaba katılarak okula belli mesafedeki diğer semtlerin değerlendirmesini yapmak gerekiyor.

İstanbul’da En Ucuz Kiralar Hangi Semtlerde?

Zingat.com’un Temmuz 2017 verilerine göre, İstanbul’da ev arayan öğrenciler için en ucuz fiyatlı ilçelerin arasında Beylikdüzü, Esenler, Esenyurt, Pendik ve Ümraniye bulunuyor. Rapora göre, Beylikdüzü’nde aylık kiralar 805TL ile 1.341 TL, Esenler’de 859 TL ile 1.431 TL, Esenyurt’ta 743 TL ile 1.239 TL, Pendik’te 912 TL ile 1.520 TL, Ümraniye’de ise 1.047 TL ile 1.745 TL arasında değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu