Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysi, halı, koltuk gibi yerlerde oluşan oje lekesi asetonlu ya da asetonsuz oje çıkarıcı ile çıkarılabilir. Eğer elinizde oje çıkarıcı yoksa alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Tırnaktaki ojeyi çıkarmak için kullandığınız oje çıkarıcı ile halı, koltuk ya da giysideki lekeyi de çıkarabilirsiniz. Limon suyu ve sirke ile limon kolonyası da oje lekesi çıkarmada kullanılabilecek araçlardandır.

Önemli: Lekeyi çıkarmak için oje çıkarıcı kullanacaksanız, oje çıkarıcıyı kumaşa uygulamadan önce muhakkak kumaşın görünmeyen bir yerinde deneme yapmalısınız. Oje çıkarıcı biraz ağartıcı özellikte olduğundan kumaşın rengini soldurabilir. Bunu anlamak için önceden deneme yapmanız gerekir.

Kumaştaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu yöntem yıkanabilir kumaşlar için kullanılabilir. İpek, saten gibi kumaşlarda kullanılmamalıdır.

Beyaz ve desensiz kağıt havlı ya da temiz bir beze oje çıkarıcı dökün. Giysinin görünmeyen bir yerinde test yaptıktan sonra oje çıkarıcı ile nemlendirdiğiniz kağıt havluyu lekenin üstüne bastırın, ovmayın. Lekeyi emdikçe kağıt havluyu değiştirin. Son olarak da kumaşı yıkama talimatına uygun olarak yıkayın.

Dilerseniz lekenin olduğu yere oje çıkarıcı damlatarak da lekeyi çıkarabilirsiniz. Lekenin üzerine birkaç damla oje çıkarıcı damlatın. Ardından bir kaşık yardımıyla lekeye bastırın. Son olarak da kumaşı yıkama talimatına uygun olarak yıkayın.

Eğer evinizde oje çıkarıcı yoksa limon suyu ve sirke karışımıyla da lekeyi çıkarabilirsiniz. Limon suyu ve sirkeyi bire bir ölçüde karıştırın. Kağıt havluyu bu karışımla ıslatın. Ardından kağıt havlu ile lekeye tampon yapın.  Son olarak da kumaşı yıkama talimatına uygun olarak yıkayın.

Oje lekesi çıkarmak için oksijenli su da kullanılabilir. Oksijenli suyu biraz su ile seyreltin. Ardından pamuk ya da kağıt havluyu bu su ile ıslatın ve karışımı lekeye uygulayın. Son olarak da kumaşı yıkama talimatına uygun olarak yıkayın. Oksijenli suyun da ağartıcı özelliği vardır. Lekeyi çıkarmadan önce kumaşın görünmeyen bir yerinde deneme yapmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu yöntemleri yalnızca yıkanabilir kumaşlarda uygulayın. Hassas kumaşlar için uygun değildir.
  • Lekeyi çıkarmadan önce muhakkak görünmeyen bir kısımda deneme yapın.

Bu yöntemleri kullanarak oje lekesi çıkarılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu