Organik Çiftlikler – Oğuzhan Çiftliği

Oğuzhan Çiftliği, Yozgat’ın Gövdecili Köyü’nde, İç Anadolu’da, uçsuz bucaksız bozkırın ve çiçek tarlalarının ortasında, merkezinde arı kovanlarının bulunduğu bir çiftlik.

Arıların tertemiz bir çevrede beslenmesi, güvenle ve afiyetle yenebilecek bir bal elde edilmesi için, kovanlarının çevresindeki arazilerde doğal tarım yapılıyor. Kovanlarda olduğu gibi tarlalarda da hiçbir zirai ilaç, yapay gübre, kimyasal katkı kullanılmadan üretim yapılıyor.

Oğuzhan Çiftliği’nin ürünleri arasında öncelikle bal var: Doğal petekli karakovan balı ve süzme bal. Yoğun çiçek karakterli, aromalı, kıvamlı, enfes bir bal.

Kekik, geven, melekotu, hardal ve çiğdem çeşitleri başta olmak üzere çeşitli kır çiçeklerinden oluşan yerel flora, ayrıca yakındaki arazilerde yetiştirilen lavanta, çörekotu, faselya, keten, korunga, aspir, çemen gibi bitkiler, Oğuzhan Çiftliği balına aroma zenginliği kazandırıyor.

Kovanların yakınında ve çevresinde, arılara da ek besin sağlayan doğal tarım alanları var. Öncelikle organik sertifikalı hayvan yemi üretimi yapılıyor: korunga, Macar fiğ, yerli fiğ, yonca, aspir, çörekotu, keten, arpa ve bunların samanları. Bunları ister olduğu gibi, ister kırma, ister önceden hazırlanmış yem karışımları olarak talep etmeniz mümkün.

İletişim Bilgileri

Gövdecili Köyü, Boğazlıyan, Yozgat, Türkiye

oguzhanciftligi@gmail.com

Diğer Organik Çiftlikler hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu