Orkideler ile ilgili Bilinmeyenler

Tutkunun simgesi egzotik bitkiler olan orkideler ile ilgili genele yayılmış bilgiler gerçekten kısıtlı. Bu özel bitkiler ile ilgili az bilinen çok ilginç gerçekler var.

Vanilya kaynağı: Mutfakta tatlı pişirirken kullandığınız vanilya özütü ‘Vanilla planifolia’ adlı bir orkideden elde ediliyor. Bu, yenilebilir bir meyve üreten tek orkide türü. (Vanilya bir meyve.)

Nadir renkler: Orkideler siyah dışında gökkuşağının her rengine sahip. Çok nadir olsa da, mavi orkideler bile var. Orkideler ikili renklerde de olabiliyor.

Mavi Orkide

Böcek kandırmakta ustalık: Orkideler böceklerin polen yapmasını sağlamakta usta. Arı orkidesi gibi belirli türlerin ortası tıpkı bir böceğe benziyor. Bu da böceklerin yaklaşmasına sebep oluyor.

Hayvanlara benzerlik: Maymun orkidesi gibi bazı orkide türleri birebir ismini aldığı hayvanlara benziyor. Örneğin; nesli tükenmekte olan beyaz sorguç kuşu orkidesi bembeyaz kanatlarını açmış bir kuşa benziyor.Uçan ördek orkidesi de tıpkı yandan bir ördeği anımsatıyor.

Bir kıta dışında her kıtada: Orkideler sadece tropik bölgelerde değil, hemen hemen her türlü doğal ortamda yetişiyor. Hatta yerin altında yetişen orkide türleri bile bulunuyor. Orkidelerin yetişmediği tek kıta ise Antartika.

Mor Orkide

35.000 tür: Orkidelerin bilinen türlerinin sayısı 35,000’in üzerinde. Bu sayı ile de orkideler dünyadaki en geniş bitki familyasını oluşturuyor.

Rekor 91 çiçek: Bir orkide bitkisinin üzerinde açan en çok çiçek sayısı ile Çinli Shi Yuanfeng, Guinness Dünya Rekoru sahibi. 26 Eylül 2014 tarihli rekorda, tek orkide bitkisi 91 adet çiçek vererek, dünya rekoruna sahip olmuş.

Orkideler tüm bu az bilinen özellikleri ile gerçekten de dünyanın en nadide bitkileri arasında yer almaya hak kazanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu