Orta Sehpa Seçimi

Oturma alanının tamamlayıcısı olan orta sehpanın seçimine dikkat ederek, evinizde dekoratif ve konforlu bir alan yaratabilirsiniz.

Ahşap, mermer, metal gibi pek çok malzemeden; farklı geometrik şekillerde ve fonksiyonlarda bulunabilen orta sehpa modelleri arasından, oturma alanınız için en uygun olanını seçerek evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Orta sehpa seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sehpanın kullanılacağı alanın darlığını ya da genişliğini hesap ederek seçiminizi yapın. Dar alanlar için kalın malzemeden üretilmiş; eni, boyu ve yüksekliği fazla olan sehpaları tercih etmemeye çalışın. Dar alanlar için büyük sehpa seçimi, oturma alanınızı küçük ve kalabalık göstereceği gibi, oda içinde hareketlerinizi de sınırlayacaktır.
  • Sehpanın yüksekliğine karar verirken, sehpayı çevreleyecek mobilyaların ebatlarını göz önünde bulundurun. Koltuk takımınıza oranla fazla alçak ya da yüksek olan orta sehpa seçiminin, mevcut alanın dekoratif görünümü bozabileceğini unutmayın.
  • Sehpanın geometrik formuna karar verirken, odanızın genişliğini ve mevcut mobilyanızın dizaynını hesaba katın. Dar oturma alanları için yuvarlak sehpaları, geniş ve kalabalık alanlar için kare ya da dikdörtgen sehpaları tercih edebilirsiniz.
  • Orta sehpanın ihtiyaçlarınızı karşılayacak işlevsellikte olmasına önem verin. Sehpa yüzeyinin aktif kullanımı gibi, sehpanın kasasının da kullanılabilir olduğunu unutmayın. Dar alanlar için depolayıcı görevi de görebilen gizli bölmeli orta sehpaları tercih edebilirsiniz. Göz önündeki fazlalıkları kaldırmak ve alanı geniş göstermek anlamında, depolayıcı sehpalar fayda sağlayacaktır.
  • Orta sehpanın malzemesini seçerken, odanın genişliğini, oturma takımınızın ölçülerini ve sehpayı uzun süreli mi yoksa dönemsel mi kullanacağınızı belirleyin. Dar alan için, cam malzemeden üretilmiş sehpaları tercih edebilirsiniz. Ahşap sehpa düşünüyorsanız, ince malzemeden üretilmiş olanlarını tercih ederek, dar alanınızı doğru kullanabilirsiniz.
  • Orta sehpanızı uzun süreli kullanmak için meşe, ceviz, kiraz gibi ağaçlardan yapılmış olan orta sehpaları tercih edebilirsiniz. Çizilme ve aşınmalara karşı da dayanıklı olan bu malzemeler ile sehpanızı uzun süre kullanabilirsiniz.

Orta sehpa seçiminde dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile oturma alanınızı dekoratif ve konforlu hale getirebilir ve odanızın dekorasyonunda bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu