Ortanca Budama Rehberi

Tüm ortancalar için uygun olan tek bir budama şekli yoktur. Ortancanın cinsine göre, budama şekli de değişir.

Yanlış budama yapılırsa, ortancanın çiçek vermesi de olumsuz etkilenir. Ortancalar ile ilgili bilinmesi gereken; tüm ortancaların aynı şekilde çiçek vermediğidir. Bazıları yeni dal üzerinde sürgün verir, bazısı ise bir önceki yılın dalı üzerinde. Budama yanlış zamanda yapılırsa, bu çiçeklenmeyi de negatif etkiler.

Ortanca ne zaman budanır?

Hydrangea paniculata ve Hydrangea arborescens türleri yeni dallarda çiçeklenir. Bu tür ortancalarda budamanın zamanı çok kritik değildir. Kışın ya da ilkbahar başlarında budayabilirsiniz.

Hydrangea macrophylla ve Hydrangea quercifolia türleri bir önceki senenin dallarında çiçeklenir. Bu türleri yanlış zamanda budarsanız, ya hiç çiçek vermez ya da düzensiz çiçek verir. Bu türler yazın çiçek verdikten hemen sonra budanmalıdır ve asla çok şiddetli şekilde budanmamalıdır.Her budamada bitkinin ancak üçte birinden de azı budanmalıdır.

Yeni tür ortancalar ise hem eski, hem de yeni dallar üzerinde çiçeklenir. Bu özellik bu bitkileri soğuk iklimler için uygun kılar çünkü eski dallar soğuktan zarar gorse de, yeni dallar çiçeklenir. Budama zamanı daha esnektir ancak çiçeklendikten hemen sonra budamak çiçeklenmeyi maksimize eder.

Ortanca nasıl budanır?

Ortanca budarken, her defada bitkinin içte birinden azını budamak önem taşır. Budama yaprken, amacınız da önemlidir. Eğer bitkiye şekil vermek istiyorsanız, tepedeki uzun dalları kısaltmanız yeterli olur. Eğer bitkiyi daha ciddi şekilde budamak ve canlandırmak istiyorsanız, dalları yere yaklaşacak kadar kısaltmanız gerekir.

Ortanca çiçeklerinin her sezonda yeniden gür ve coşkun olabilmesi için doğru şekilde ve zamanda budama yapmak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu