Ortopedik Yatak Nasıl Seçilir?

İnsanlar günlerinin üçte birini uyuyarak geçirir. Dolayısıyla uyku, insan hayata önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı ve gerçekten dinlendirici bir uyku için de yatak seçimi önemlidir.

Yanlış yatak seçimi çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Bel ve boyun ağrıları, omurga sistemindeki bozukluklar yaşam kalitesini de etkiler.

Uyku kalitesini düşüren en önemli etken yatağın doru seçilmemiş olmadır. Eskimiş ve teknik özelliklerini yitirmiş bir yatak dinlenmenizi de engeller.

Yatağın sert ya da yumuşak oluşu sizin istediğinize bağlıdır. Bunu ölçebilmek için yatağınızı almadan önce üzerine uzanarak denemelisiniz.

Ortopedik yataklar, vücuda en iyi desteği sağlayan yatak çeşitlerindendir. Boyun bölgesini koruması ve bel bölgesini desteklemesi sebebiyle de tercih ediliyorlar.

Ortopedik yatak çeşitleri

  • Visko ortopedik yatak
  • Lateks ortopedik yatak

Visko yataklar, çoğunlukla medikal tedavilerde kullanılır. Fakat bunun yanı sıra herkes tarafından tercih edilebilir. Rahat bir uyku için idealdir.

Lateks yataklar, kauçuk ağacından üretilmektedir. Lateks yataklar, vücudun her yerine etki ederek kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlar.

Ortopedik yatak seçiminde yatağın büyüklüğü de önemlidir. Büyük koltuklar uyku kalitesini de artırır. Daha geniş bir alan, daha rahat hareket etmenize sağlar.

Giydirme raf sistemli şilte tercih edilmesi, yataktaki hareketin fark edilmesini önler. Şilte seçiminde, kilolu kişilerin sert, zayıf kişilerin yumuşak tercihi de önemlidir.

Yatağın üst dolgu malzemesinin yaylarla temasını önlemek amacıyla, yatakla yay sistemi arasında koruyucu sert bir tabaka olmalıdır. Alacağınız yatakta bu tabakanın olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu malzeme üzerinde de dolgu malzemesi olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu