Otellerin Oda Temizliğinden Öğrenilecekler

Otellerin oda temizliği yaparken dikkate aldığı unsurları evlerde de uygulamak, hızlı ve etkili temizliğin yolu olabilir.

Hızlı ve etkili temizlik konusunda otellerin temizlik personelinden öğrenecek çok şey var. Ev temizliğinde de benzer sonuçları kısa bir zaman ayırarak ve birkaç unsura dikkat ederek almak mümkün.

Önce dağınıklığı toparlayın

Otellerde önce odadaki dağınıklığı toplayarak başlanıyor ki, boş bir alanda rahat hareket alanı sağlanabilsin. Çöpler boşaltılıyor, kirli çarşaf ve havlular çıkartılıyor ve ortada dağınıklık yaratan her şey toplanarak, olması gereken yerlere yerleştiriliyor.

Mikrofiber bezler kullanın

Özellikle toz alırken, doğru bez seçimi önem taşıyor. Mikrofiber bezler en iyi sonucu veriyor. Mirofiber bez yok ise de 100% pamuklu bezleri tercih etmek gerekiyor. (Hafif nemlendirilmiş eski bir t-shirt ya da yastık kılıfı da iş görecektir.)

Hızlı yatak toplamak için etiketlere dikkat edin

Yatak toplarken, etiketler daima aşağıda kalmalı. ‘King size’ yatak örtülerinde etiketler solda, ‘queen size’ yatak örtülerinde ise sağdadır. Özellikle lastikli çarşafları takarken zaman kaybetmemek için çarşafın iç tarafına bir kalem ile sağ ve sol köşeleri belirten işaretler koyulabilir.

Perdelerin de tozunu alın

Perdelerin tozunu almanın en iyi yolu bir el havlusu ile vurmak.  Bu sayede, perdelerin üzerinde birikmiş tozu yere düşürdükten sonra, bir elektrikli süpürge ile temizlemek odadaki tozu büyük oranda azaltmış oluyor.

Paspastan önce süpürge ve elektrikli süpürgeyi kullanın

Daima süpürge ve/veya elektrikli süpürgeyi önce kullanın. Kabasını bu şekilde temizledikten sonra ise paspasa geçebilirsiniz. Temiz bölgede paspas yapmak en etkili sonucu verir. Paspas yaparken, en uzak köşeden başlayıp, kapıya doğru ilerleyerek temizleyin.Ev Temizliği

En sona banyoyu bırakın

Temizliğe yatak odalarından başlamak ve en sona banyoyu bırakmak, bakteri transferini minimize eder.

Temizlik ürünlerine zaman tanıyın

Temizlik ürünleri etkilerini göstermek için zamana ihtiyaç duyar. Duş ve/veya banyo duvarları ile tuvalet klozetini spreyledikten sonra belirli bir süre tanımak gerekir ki temizlik malzemeleri tam olarak etkilerini göstersin. Bu süre zarfında aynaları, pencereleri, dolap içlerini temizleyerek zaman kazanın., Daha sonra geri dönerek, süre tanıdığınız temizlik ürünlerini durulayın.

Elektrikli süpürgeyi doğru yönde ilerletin

Standart yöntem odanın en uzak köşesinden başlayarak, elektrik süpürgesini kulllanmak suretiyle kendinizi odanın dışına çıkartmaktır. Otellerin temizlik metodu ise farklı; yoğun hareket alanlarından başlayarak odanın iç bölgelerine doğru elektrik süpürgesini kullanın. Daha sonra ise kendinizi odanın dışına çıkartacak şekilde temizliğe devam edin. Bu sayede, elektrikli süpürgeyi en hareket gören alanların üzerinden iki kez geçirmiş olursunuz.

Favori ürün mutfakta saklı

En favori temizlik ürünü olarak beyaz sirke ve su kullanımı yaygın. Beyaz sirke ve su ile hem iyi derecede temizlik sağlanıyor, hem de diğer temizlik ürünlerinden kalan izler siliniyor. Bir sprey şişesine bir ölçek beyaz sirkeye üç ölçek su ekleyerek, etkili bir karışım hazırlamak mümkün.

Elinizde daima bir diş fırçası bulundurun

Ufak alanlara girebilmek ve gerçekten etkili bir temizlik yapabilmek için yanınızda daima temizlik için ayırdığınız bir diş fırçası bulundurun. Ufak bölgelere bu diş fırçası ile ulaşarak, temizliğinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Temizlik malzemelerinizi bir arada tutun.

Otellerdeki temizlik malzemeleri bir arada tutularak, hızlı ve etkili temizlik süreçleri gerçekleştiriliyor. Evlerde de tüm temizlik malzemelerini bir kova ya da kutu içinde tutarak, pratiklik sağlanabilir. Bu sayede, tüm malzemeler bir arada görülebildiği için, eksilen malzemelerin de zamanında yerine konulması mümkün olur.

Otellerin günlük oda temizlik süreçlerinde dikkate aldıkları unsurlar, daha hızlı ve etkili bir ev temizliği için de sonuç verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu