Oturma Odasında Renk Uyumu

Oturma odasının rengine karar verirken odanın büyüklüğünü ve ışık alıp alamadığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dekorasyon tarzınızı her zaman mekana göre belirlemelisiniz.  

Bej Dekorasyon

Açık renkler mekanı geniş gösterirken, parlak renkler mekana enerji katar. Birbirine yakışan renkleri bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Dekorasyonda renkli aksesuarlar kullanacaksanız duvarlarda beyaz, bej, fildişi, krem, siyah, kahverengi gibi nötr renkler seçebilirsiniz. Bu tonlar eşyalar arasında uyum sağlayacaktır.

Kahverengi Dekorasyon

Mobilyalarda bej, beyaz ya da kahverengi tercih edecekseniz aksesuarları siyah ya da yeşil tercih edebilirsiniz. Bu renkler vurgulanarak küçük aksesuarlarda mavi, şarap rengi, turuncu gibi çarpıcı renklere yer açılabilir.

Renkli mobilyalar kullanacaksanız duvar ve aksesuar renklerinde daha soft olanlardan faydalanabilirsiniz. Sarının pastel tonlarından pembeye, yeşilden mavinin açık tonlarına kadar pek çok renk aksesuar seçilebilir. Renkler rastgele seçilmeyerek evde bir renk çarkı oluşturmak gerekir.

Kırmızı Koltuk

Temizliğe fazla zaman ayıramıyorsanız salonda fazla kir göstermeyen gri rengi tercih edebilirsiniz. Gri, mekana modern bir görünüm katar. Gri ile hemen her renk karıştırılabilir. Turuncu ya da bordo aksesuarlar grinin enerjisini yükseltir. Ahşap mobilyalar da daha elegan bir görünüm katar. Koyu renk mobilyalarla açık gri bir duvar salonu aydınlık gösterir.

Mor özel bir renktir. Fakat kullanımına dikkat etmek gerekir. Gözü yormayacak bir mor tonunda koltuk ile odanızı hoş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Beyaz, gri, gümüş rengi, pembe, yeşil ve açık renk ahşap morla uyumlu renklerdir.

Sarı Koltuk

Kahverengi, odalar için en sık tercih edilen renklerdendir. Koyu bir kahverengi yerine kahverenginin en açık tonu olan bej rengi tercih edebilirsiniz. Bej ile çikolata rengini karıştırarak kontarst oluşturabilirsiniz. Turkuaz da bejin enerjisini artırır.

Koyu kahverengi ile yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe, turuncu gibi renkler uyumlu olabilir. Kahverengi nötr bir renktir. Kahverenginin negatif etkisi canlı renklerle pozitife çevrilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu