Özel Misafirlere Özel Sofra Düzeni

Akşam sofraları bir başkadır. Tüm aile akşam yemeğinde bir araya gelir. Sohbet eşliğinde yemek yenilen sofralar, diğer sofralara göre daha detaylı hazırlanır.

Eğer akşam yemeği için bir de, özel davet veriyorsanız sofranıza daha fazla özen gösterirsiniz. Peki, özel davetler için akşam sofrasını nasıl hazırlayabilirsiniz? 

Davet verirken sofralarınızı günlük sofralarınızdan daha itinalı, daha özenli hazırlamalısınız. Verdiğiniz davet resmi bir davet ise, sofranızı kurallara göre düzenlemeniz gerekecektir. Sofranızı hazırlarken, ilk olarak masa düzenine dikkat etmelisiniz. Masa örtüsü seçiminde tercihinizi kendiliğinden desenli örtülerden yana kullanabilirsiniz. Masa örtüsüne karar verdikten sonra, kullandığınız örtüye uyum sağlayacak ipek peçeteler seçebilirsiniz. Tabak, kadeh ve çatal – bıçak seçiminde gösterişli olmasına özen göstermelisiniz. Masanızda ince porselen tabaklar, kristal kadehler ve gümüş çatal – bıçak takımı kullanabilirsiniz. Bunların dışında peçete halkalarına, mumlara da yer ayırmalısınız. Masada, kaşık – bıçak sol tarafa, çatalı sağ tarafa yerleştirin. Bıçakların keskin uçlarının tabağa dönük olmasına özen göstermelisiniz.

Davetlerde oturma düzeni nasıl olmalıdır?

Davetlerinizde konuk sayısına özen göstermelisiniz. Çok kalabalık davetlerde herkes kendi yanındakiyle sohbet eder ve masada bir bütünlük oluşmaz. Misafir sayınızı minimum düzeyde tuttuğunuzda hem ikili konuşmalar ortadan kalkar, hem de masada toplu bir konuşma ortamı yaratılmış olur. Özel davet verirken misafir sayınızı maksimum sekiz kişiyle sınırlandırmanızı öneririz. 

Masada oturma şekline gelince; ev sahipleri her zaman masanın karşılıklı iki ucuna oturur. Davetin şeref konukları ev sahibinin sağ tarafında bulunan sandalyelere oturmalıdırlar. Eğer konuklarınız evinize ilk kez geliyorsa, onlar da masanın sol tarafında oturmalıdırlar. Sandalyeleri yerleştirirken aralarında 40 – 50 cm mesafe olmasına dikkat etmelisiniz. 

Mumlar, kumaş peçeteler, runnerlar masanızın şık görünmesini sağlayacaktır. Bunların dışında; masanızı hazırlarken hediye gelecek çiçeklere yer açmayı unutmayın. Eğer büyük bir davet veriyorsanız, ilk gelen konuklarınızın aperatif bir şeyler atıştırması için şampanya ve yiyeceklerden oluşan bir köşe oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu