Paketli Ekmek Tüketimi Tasarruf Sağlıyor

 “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” ile bir yılda ekmek israfında %18’lik azalma yaşandı. Günde 1 milyon 50 bin, yılda ise 384 milyon ekmek israf edilmekten kurtarıldı.

Fakat Türkiye’de hâlâ günde 4.9 milyon ekmek çöpe atılıyor. İsrafın engellenmesi için doğru tüketim yöntemlerine yönelmek gerekiyor. Bunun için de en doğru yöntemlerden biri, paketli ekmeklerin tüketilmesi. Paketli ekmekler derin dondurucuda 6 aya kadar saklanabildiklerinden israf %50’ye kadar azaltılabiliyor.

Paketli Ekmek

Türkiye ekmek tüketiminde dünyada ön sıralarda yer alıyor. Türkiye, 2007 yılında  kişi başı 200 kilo ekmek tüketimi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Bu rakamlar göz önünde alındığında ekmekte tasarruf da önem kazanıyor.

Mutfağın temel besin malzemelerinden olan ekmekte tasarruf için doğru tüketimin yaygınlaşması şart. İhtiyaç fazlası alınan ekmekler günün sonunda çöpe gidiyor, bu da zarar sebep oluyor. Ekemği ihtiyaç kadar almak bu noktada çok önemlidir. Eğer ne kadar tüketilebileceği kestirilemiyorsa paketli ekmeğe yönelmek gerekiyor.

Paketli ekmek 6 aya kadar dondurucuda saklanabiliyor. Yenmek istendiğinde kızartma ya da tost makinelerinde ısıtarak ya da kendiliğinden çözünmesini bekleyerek tüketebiliriniz.

Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Sadece bu rakamlar bile ekmeğimizi israf etmememiz gerektiğini net bir şekilde anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu