Pamuklular Nasıl Yıkanır?

Kirli çamaşırları gruplayarak kendi türleriyle birlikte yıkamak daha iyi bir sonuç almayı kolaylaştırır. Pamuklular da kendi içlerinde renklerine göre ayrıştırılarak yıkanmalıdır.

Çamaşır yıkamak çok güç ve önemli ev işlerindendir. Bu güç işi kolaylaştırmak için çamaşırları yıkamadan önce ayrıştırmak gerekir.

Hem çamaşırların daha temiz olabilmesi hem de özellikleri dolayısıyla ayrıştırılmaları gerekir. Bunun için de üç ayrı çamaşır sepeti kullanmanız önerilir. Çamaşır sepetlerinizin delikli olması hava alabilmesi açısından önemlidir. Havasız kalan kirli çamaşırlar küflenebilir ve bu ortamda bakteri üreyebilir.

Giysileri ve kumaşları renklerine ve türlerine göre ayrıştırarak renklerinin solmasını ve yıpranmalarını engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çamaşırların türlerine uygun deterjan kullanmak da önemlidir.

Çamaşırlarınızı renklerine göre gruplandırın. Pamuklu giysileri öncelikle renklerine göre ayırın. Renkli ya da siyah renkte gruplara ayırdığınız pamukluları yıkarken mümkün olduğunca az deterjan kullanmalısınız. Aksi durumda renkleri solabilir.

Renklileri lekelerine göre gruplandırın. Renkli pamuklu çamaşırlar içerisinde zorlu lekeleri olanlar varsa bunları yıkarken deterjan ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Az lekeli olan renkli pamuklu çamaşırlar için az deterjan, çok lekeli olan renkli pamuklu çamaşırlar için biraz daha fazla deterjan kullanmanız önerilir. Az lekeli çamaşırları kısa programda yıkayabilirsiniz.

Çamaşırlar

Siyahları düşük ısıda yıkayın. Pamuklu siyah çamaşırları düşük ısıda yıkamanız önerilir. Yüksek ısı renklerin birbirine karışmasına sebep olacağından düşük ısı daha iyi bir sonuç almanızı sağlar.

Beyazları yüksek ısıda yıkayın. Pamuklu beyaz çamaşırları yüksek ısıda yıkayabilirsiniz. Deterjan lekesi bırakmayacağından, pamuklu beyaz çamaşırların temizliğinde diğer pamuklulara oranla daha fazla deterjan kullanabilirsiniz. Renk solması ya da renk karışması da olmayacağından yumuşatıcı da kullanabilirsiniz.

Sıvı deterjanı değerlendirin. Sıvı deterjan kullanmanız durumunda yumuşatıcıya ihtiyacınız olmayacaktır. Özellikle pamuklu siyah çamaşırların temizliğinde sıvı deterjan tercih edebilirsiniz. Sıvı deterjan lekeler için de etkili bir çözüm olabilir.

Pamuklu çamaşırların temizliğinde bu hususlara dikkat ederek daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu