Pancar Nasıl Yetiştirilir?

Güney İsveç ve Britanya Adaları’ndan başlayarak Avrupa’nın batı ve oradan da tüm Akdeniz kıyılarınca uzanan bir bölgeye has olan pancar, ıspanakgiller familyasından bir bitkidir.

Pancar, yumrulu köklü ve yapraklı bir bitkidir. Nem ihtiyacı fazla olan kırmızı pancar, pek çok toprak türünde yetiştirilebilir.

Toprak

Pancar, organik bileşenler bakımından zengin, humuslu, killi topraklarda yetişir. Fakat pancarın yetiştirileceği toprağın fazla killi olması pancarların deforme olmasına sebep olur.

Gübreleme

Pancar yetiştirirken toprağın ihtiyacına göre gübreleme yapılmalıdır. Gübre, toprağın azot, manganez, magnezyum ve baryum toprağın ihtiyacına göre uygulanır. Yapraklara tozlama yapılarak güçlü olmaları sağlanabilir.

İklim ve sulama

Yüksek sıcaklık istemez. Özellikle çimlenme zamanında yüksek sıcaklık bitkinin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Pancar için en uygun sıcaklık 20- 25 derece arasındadır.

Pancar gelişme döneminde yüksek neme ihtiyaç duyar. Eğer iklim koşulları uygun değilse sulanmalıdır.

Ekim zamanı

Pancar ekimine mart ayından itibaren başlanır. Hasat dönemine göre haziran ayına kadar ekim yapılabilir.

Pancarın ekimi, yatak sistemi denilen bir yöntemle yapılır. Ortalama 1,5 metrelik bir alan içerisinde, yaklaşık 30 cm ara verilerek  4-5 sıra şeklinde yatak yapılır. Her bir sıra içerisindeki tohumlar ise 3-4 cm aralık verilerek ekilir. Tohum ekiminden sonra toprak merdane yardımıyla sıkılaştırılır.

Hasat ve Depolama

Pancar, tohumun ekiminden yaklaşık altı ay sonra hasat edilir. Pancarın toprağın dışında kalan yaprakları sararmaya başladığında hasat zamanın geldiği anlaşılır. Pancar hasadı, bitkinin yaprağı ile topraktan sökülerek çıkartılmasıyla yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu