Pandispanya Yapmak İçin Gerekli Bilgiler

Her hamurun yapılışı farklıdır. Pandispanya hamuru yaparken içine koyacağınız malzemenin türü, miktarı, pişirme usulü ve pişirme süresi lezzetini etkiler.

Yumurta kırılıp iyice çırpıldıktan sonra içine un ilave edilir. Yumurta ve un tahta kaşık ya da ıspatula ile karıştırılmalıdır. Hangi nedenle olursa olsun karışıma madensel 
kaşık ya da kepçe sokulmaz. Madensel gereçler hamurun sulanmasına neden olur.

Yumurta ve un birbiriyle iyice karıştırıldıktan sonra 30 gram civarında tereyağı ya da margarin yağı eritilerek karışıma ilave edilir. Yağ hamura iyice yedirilmelidir. Burada önemli olan nokta, hamur yağı emdiğinde karışım bırakılmalıdır. Gereğinden fazla karıştırılan hamur pişimi esnasında kabarmaz.

Karıştırma işlemi biten hamur bekletilmeden pişirileceği kaba boşaltılarak fırına verilmelidir. Hamuru bekletirseniz, kabarmasını engellemiş olursunuz. Pandispanyayı pişireceğiniz kabın ne büyük, ne küçük olmaması gerekir. Hamuru kalıba döktüğünüzde, kalıbın en fazla dörtte üçü dolu olmalıdır.

Pişme esnasında pandispanyanın dışı kızarsa da bazen içi hamur kalır. Hamurun içinin pişip, pişmediğini anlamak için, hamura bir kürdan batırın. Kürdan hamura yapışmadan çıkarsa, hamur pişmiş demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu