Pantolon Nasıl Ütülenir? – Pantolon Ütüsü

Pantolon nasıl ütülenir sorusu okulların açıldığı şu günlerde sıklıkla soruluyor. Peki pantolon ütüsü nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Ütülenecek pantolonlar kumaş özelliklerine göre gruplandırılmalıdır. Ütünün ısısı kumaş özelliğine göre ayarlanmalıdır. Pantolon ütüsü yapılırken şunlara dikkat edilmeli:

Pantolon Nasıl Ütülenir? Püf Noktaları Nelerdir?

  • Öncelikle kemer ve cepler tersinden ütülenir.
  • Bel bölümü ütü masasına geçirilir. Sırayla ön basenlerden biri, ardından arka basen, sonrada kalan ön basen ütülenir. Bu ütüleme işlemleri yapılırken pantolon ütü masasından çıkarılmaz. Ütülenen kısmı kişi kendine doğru kaydırır.
  • Basenler ütülenirken iz yapmaması için cepler geri çekilir ayrı ütülenir.
  • Arka basende düğmeli bir cep varsa düğme kapatılarak ütülenir.
  • Ütü tahtasının üzerine bir paça yerleştirilir ve paçadan ağa kadar olan kısım düz şekilde ütülenir, ardından diğer paça aynı şekilde ütülenir.
  • Pantolona ütü hattı vermek için iç paça dikişi ve yan dikiş üst üste gelecek şekilde ütülenir.
  • Ütülenen pantolon, ütü hattı olacak şekilde tutularak askıya asılmalıdır.
Pantolon ütüsü

Pantolon Nasıl Katlanır?

Ütülenen pantolonların yerleştirilmesi yapılan ütünün bozulmaması için önemlidir. Pantolonlar genellikle askıya yerleştirilir. Ancak yeterli yeriniz yoksa ya da seyahate çıkacaksanız pantolonu katlamanız gerekir.

Katlama yapmak için ütü sonrası pantolon zemine paçaları aşağıya dönük olarak düz biçimde yayılır. Kabarık görünen yerler el ile düzlenir, dikiş izleri paça ve belden çekilerek boydan boya düz hale getirilir. Sonra bir bacağı diğer bacağın üzerine, kenarları tamamen üst üste gelecek şekilde katlanır. El ile yeniden düzlenir. Pantolon belinden kaldırılıp pantolon boyunun tam üçte birine denk gelecek hizada paçaya doğru katlanır. Daha sonra paçasından tutulur ve kalan üçte birlik kısmı kemerin üstüne gelecek şekilde katlanır.

Pantolonun katlı halde uzun süre saklanması isteniyorsa kat yerlerinin iz yapmasını önlemek önemlidir. Bunun için pantolonu katlama işlemi sırasında birkaç parça kopya kağıdı veya kağıt havludan faydalanılır. Bir bacağın basen kısmına kopya kağıdı yerleştirilir ve diğer bacağı bunun üzerine katlanır. Daha sonra her bir katın arasında birer kopya kağıdı yerleştirilerek katlama tamamlanır.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu