Parametrik Tasarım Nedir?

Tasarım dünyasında bir akım haline gelen parametrik tasarım son zamanların en gözde yöntemlerinden biri.

Klasik tasarım süreçlerinin yerini bilgisayar destekli çizim ve tasarım yazılımları alıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte tasarımda da yenilikler öne plana çıkıyor. Ev dekorasyonunda yenilik arıyorsanız, “parametrik tasarım” tam da aradığınız metot olabilir.

Parametrik tasarım, metot olarak bazı değişkenlere bağlı olarak tasarıma yön verilmesi durumudur. Tasarlamak istediğiniz ürünün bilgilerini bilgisayara yazılımına girerek bir form belirliyorsunuz ve belirlediğiniz bu form üzerinde sonsuz değişiklik yapma şansınız oluyor. Böylece bir ürün için birden çok varyasyon üretilmesi mümkün oluyor. Dilerseniz farklı varyasyonları bir araya getirir, dilerseniz de geometrik unsurlardan faydalanırsınız.

Parametrik Tasarım 2
Görsel: redinfred.com

Tasarımda ve Dekorasyonda Bilgisayar Yazılımından Faydalanmak

  • Bu yöntem ürünün çizim aşamasında daha kolay ve hızlı değişiklik yapılabilmesini sağlar.
  • Daha kaliteli ve çeşitli ölçeklerde çizimler elde etmenizi sağlar.
  • Tasarım sürecinde ürünün analiz edilebilmesini sağlar.
  • Daha fazla seçenek sunar.
  • Tasarlanan ürünü görsel olarak algılama şansı verir.
  • Sonsuz düzeltme imkanı sunar.
  • Kullanıcının istediği değişikliklerin daha kolay yerine getirilmesini sağlar.
Parametrik Tasarım 3
Görsel: imgur.com

Geometrik formların ve çok sayıda katmanın bulunduğu tasarımlar parametrik tasarım ürünü olarak dekorasyon dünyasında yerini almaya başladı. Bu anlamda dünyada Zaha Hadid parametrik tasarımın öncülerindendir.

Parametrik Tasarım Dekorasyon Ürünleri

Bilgisayar destekli üretimde en rahat kullanılan materyal ahşap olduğu için parametrik dekorasyonda ahşap ürünler yaygındır. Üst üste dizilmiş ince ahşap levhalardan oluşan ürünlere; konforlu, şık ve doğal görünen mobilyalara bu tasarımda sıkça rastlanır.

Parametrik Tasarım 4
Görsel: Lisa Ellis Gardens

Parametrik tasarım daha çok iç mekan tasarımında görülse de mobilya ve aksesuarda da izlerini görmek mümkün. Geometrik desenleri sevenler için eşsiz bir ilham kaynağı olduğu söylenebilir. Bir salonun en göz alıcı parçalarından olan orta sehpalar parametrik tasarım metodu ile dizayn edilebilir..

Parametrik dizaynın en sık kullanıldığı mobilyalar raf ve kitaplıklardır. Farklı formlar oluşturmaya ihtiyacınız varsa, aradığınız yöntemi buldunuz. Ahşap ve metal malzemeden üretilen parametrik dizayn raf ve kitaplıklar her renk dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilir.

Parametrik Tasarım 5
Görsel: Aidlin Darling Design

Sadece iç mekan mobilyalarında değil, dış mekan mobilyalarında da parametrik dizayn kullanılabilir. Teras ya da bahçeniz için bir pergola ihtiyacınız varsa, parametrik dizayn pergola kullanabilirsiniz. Parametrik pergolaların birçok farklı modeli mevcuttur. Sağlam olmaları dolayısıyla güvenle kullanılabilecek parametrik dizayn pergolaların açılır kapanır özelliği olanları tercih edilmelidir.

Çocuğunuz odasında bir oyun alanı oluşturmak istiyorsanız, parametrik şekilde tasarlanmış ahşaptan asma kat yaptırmayı düşünebilirsiniz. Hem alan tasarrufu sağlar, hem de çocuğunuz için pratik ve eğlenceli bir oyun alanı yaratmış olursunuz.

Parametrik Tasarım 6
Görsel: legiterally.blogspot.co.uk

Duvar dekorasyonu, mobilya, mimari ve başka birçok alanda parametrik dizayn özelliklerine rastlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu