Parke Çeşitleri Nelerdir?

Parke çeşitleri hakkında merak ettiğiniz her şey burada. Zamansız bir döşeme olduğundan parkenin modası hiç geçmiyor. Neden parke kullanmalıyız? Parke seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Parkelerin özellikleri nelerdir?

Öncelikle neden parke tercih etmeliyiz sorusu ile başlayalım. Parkeler, yer döşemeleri, yerden ısıtmalı zeminlerde kullanılmak için ideal malzemelerdir. Evinizde neden parke kullanmalısınız? Hiç merak ettiniz mi?

 • Parkenin bakımı kolaydır: Güzel görüntüsünün yanı sıra bakımı da oldukça kolaydır. Üzerinde suya, deterjana, asit ve alkole dayanıklı film tabakaları vardır. Parkelerinizi temizlemek için marketlerde satılan özel parke temizleme ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Uygun fiyatlar: Kalite ve fiyat seçenekleri çok geniştir.
 • Geniş seçenek imkanı: Her zevke hitap edecek, herkesi memnun edebilecek kadar fazla seçenek imkanı bulunmaktadır. İstediğiniz ağaç dokusunda, istediğiniz renkte parke bulabilirsiniz.
 • Hoş görüntü: Parkeyi nerede kullanırsanız kullanın, mekanı olduğundan daha zengin gösterir.

Diğer yandan gelelim parke çeşitleri konusuna. Seçiminizi yaparken parkelerin özelliklerine dikkat edin. Eviniz için kullanabileceğiniz çeşitler şunlardır:

Parke modelleri
Parke modelleri

Parke Çeşitleri

Ev yer döşemenizi değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? İşte evinizi kaplayabileceğiniz parke çeşitleri hakkında size yardımcı olabilecek bilgiler.

Artistlik Parke

Uygulaması ahşap parke kullanarak zemine resim çizilmesi olarak adlandırılır. Artistlik parke uygulaması için geniş bir alan gerekir. Çizilecek resim her alan için özel olarak hazırlanır. Ayrıca desene göre farklı türde birçok ağaç kullanılır.

Lamine Parke

Parke çeşitleri içinde en çok lamine parke kullanılıyor. Çok katmerli parke olarak adlandırılıyor. Rutubete oldukça az tepki verir. Lamine parkeler cilalı parkelerdir. Döşemesinde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Ayrıca kolay döşeniyor.

Laminant Parke

Laminantlara parke değil de, yer kaplaması demek daha uygundur. Liminant sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş dekoratif kağıtlar. Diğer parke çeşitleri gibi ahşaptan yapılmaz, suni oluyor. Renk seçeneğinin çok olması ve fiyatının düşük olması nedeniyle en çok tercih edilen parkeler arasındadır.

Masif Parke

Masif parke için seçilen ağacın cinsi, kullanılan cilanın türüne göre kalitesi daha da artar. Kalınlığı 14 ile 22 santimetre arasında değişir. Bu arada düzenli bakım yapıldığı taktirde uzun yıllar kullanılabilir.

Vintage Parkeler

Günümüzde mobilyalar, hem temel ihtiyaç hem de aksesuar olarak evlerde kullanılmaktadır. Yaşam alanlarında, vintage dokunuşlar yapılabilir. Mobilyalarda da vintage yani nostaljik tasarımlar tercih edilebilir.

Son yıllarda mobilyalarda olduğu gibi, yer döşemelerinde de vintage görünümler çok ilgi görmektedir. Vintage parkeler, evlerde ve dış mekânlarda yaşanmışlık hissi arayanlar için, ideal ve orijinal bir tercih olabilir. Eskitme parkelerin gri, pudra, krem ve ahşap tonları başta olmak üzere, onlarca renk tonu bulunmakta olup, her zevke hitap edecek kadar çeşitlilik de mevcuttur.

Parkelerin Özellikleri

Yaşam alanlarında ahşap sıcaklığını yakalamanın en kolay yolu zeminin parke ile kaplanmasıdır.

Parke türlerinden masif ahşap döşemelerinin, farklı renk ve dokularda birçok çeşidi bulunuyor. Örneğin sert ağaçlardan meşe, ceviz, akçaağacı, yumuşak ağaçlardan ise ladin tercih edin. Zemin için sert ağaçtan yapılmış ahşap mantıklı bir tercih olabilir. Aynı zamanda pahalı bir tercih olacağının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu durumda poliüretan ile güçlendirilmiş yumuşak bir ağaç tercih edin. Masif ahşabın görünümünü korumak için, 5-7 senede bir kumlatma yapın.

Diğer bir parke türü de, gerçek bir ağaç olan lamine parkedir. Bu parke, sıkıştırılıp yapıştırılmış ince ağaç katmanlarından oluşan bir tabana sahiptir. En üst katmanda ise, gerçek ağaçtan bir tabaka yer alır. Üst tabakanın üzerine, genellikle lak veya vernik sürülür. Lamine parke aşındığında veya hasar gördüğünde, sistre ile düzeltilme yapılması önerilir.

Siz de, bu bilgiler doğrultusunda evinize doğru parkeyi seçebilir ve ahşabın o sıcak hissini evinizde yakalayabilirsiniz.

Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok çeşit olduğu için kararız kalabilirsiniz. Fakat püf noktalarınızı bilirseniz seçiminiz kolaylaşır. İşte bilmeniz gerkenler:

 • Renk ve model seçiminde dayanıklılığa dikkat edin. Çabuk kirlenen ya da olay çizilen modelleri seçmeyin.
 • Mobilyalarınızla kontrast oluşturacak parkeler evi daha da geniş gösterecek.
 • Parke çeşitleri ticari ve ev tipi olarak ikiye ayrılır. Diğer yandan dayanıklılığa odaklanan aşına sınıfı var. Aşınma sınıfı, parkenin döşeneceği yere göre belirleniyor. Yani hareket ihtimali ne kadar yüksekse dayanıklılık o kadar artıyor. Daha çok basılacak alan daha dayanıklı olanı tercih edin. 21, 22, 23 sınıfları konut için kullanımına uygun. 31, 32, 33 sınıfları ise ticari alanlar için uygun.
 • Kalınlığı da dayanıklılık açısından önemseyin. Zeminin ısı yalıtım durumuna göre karar verin. 8 mm çoğu ev için yeterlidir. Fakat yalıtım yeterli değilse 10 mm tercih edin.
 • Gri renk parkeler iş yerleri ve evlere modern bir hava veriyor. Meşe tonlarında parkeler ise doğal bir hava katıyor. Açık renkler mekanı daha geniş gösteriyor.
 • Parke plakalarının kesişim yerlerinin üzerindeki 1mm boşlukların V şeklinde birleşmesi sonucunda oluşan ve ‘derz’ adı verilen çizgiler de önemli. Parkeler derzli ve dersiz parke olarak ikiye ayrılır.
 • Parkenin kilitli sistem olmasına dikkat edin.
 • Ayrıca alacağınız parkenin sertifikasını inceleyin.
 • 8 mm parkelere 10 yıl, 10 mm parkelere 15 yıl garanti veriliyor.
Parke seçimi
Parke seçimi

Parke Bakımı Nasıl Yapılır?

Gerekli bakım ve temizlik yapıldığı takdirde uzunca yıllar görünümünü koruyor. Fakat parkelerin uzun yıllar kullanılması için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Lamine, masif, laminant gibi çeşitleri olan parkelerin bakım ve temizlikleri, kullanılan ahşabın kalitesine, renk tonlarına ve cilasına bağlı olarak değişiyor. Parkelerin görünümü, evin genel görüntüsünü doğrudan etkilediği gibi, parke değişimi de külfetli ve meşakkatli olabiliyor. Kullanımına, bakım ve temizliğine dair bazı yöntemlerle parkelerin ömrünü uzatmak mümkün.

Bu arada düzenli bakım parkenizin ömrünü uzatacaktır. Parkeleri nasıl temizleyebilirsiniz? Parkenizi hafif nemli bir bezle temizleyin. Parkelerinizi parlatmak için ilk olarak deri bir bezle silin. Daha sonra cilalayın. Parkelerinizin kayganlaşmasını ve donuk görünmesini istemiyorsanız, akrilik mum cilaları kullanmayın.

 • Parke temizliğinde, elektrik süpürgenizin parke zeminine uygun olmasına özen gösterin. Sert ve çizen malzemelerden yapılmış süpürge başlığı kullanmayın.
 • Yerleri süpürürken zemine fazla baskı uygulamamaya dikkat edin.
 • Zemini silmek için nemli bezleri tercih edin, bezlerin çok sulu olmamasına özen gösterin.
 • Zemini ıslak bırakmayın.
 • Ayrıca cilalı yüzeyler için uygun olan yüzey temizleyicileri kullanın.
 • Masa ve sandalye gibi, hareket ettirilebilen eşyaların ayakları için sünger, keçe ve benzeri koruyucular kullanın.
 • Dolap ve vitrinlerini sabitleyin.
 • Belirli aralıklarla ve ahşabına uygun cilalarla parkelerinizi cilalayın.
 • Fazla ve çabuk aşınan yerlerde, küçük halı veya kilim kullanmayı tercih edin.

Parkelerinizin temizliği ve bakımına dair basit uygulamalarla zemininizin ömrünü uzatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu