Parke döşemenin incelikleri

Evinize parke kaplatmayı düşünüyorsanız, parkelerin uzun ömürlü olması için kaplama sırasında bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Klasik parke döşeyeceğiniz zeminin şapını hazırlarken, içinde mutlaka nehir kumu kullanılmalıdır. Deniz kumu, yapısı gereği nemi uzun süre hapseder. Bu da parkenin ömrünü kısaltır.

Parke döşenmeye başlanmadan önce zemin iyi bir şekilde temizlenmelidir. Zeminde kireç ya da harç kalıntıları kesinlikle bulunmamalıdır.

Temizleme işlemi bittikten sonra her yarım metrede bir parkelerin yüzeyi nemlendirilmelidir. Bir sünger ıslatlııp, iyice sıktıktan sonra parkeleri silinebilir.

Döşeme işlemi bittikten sonra parkenin üzerine ince bir tabaka halinde kuru talaş serilmelidir. Serilen talaş, tutkalın nemini alacaktır. Ayrıca talaşlama işlemi parkenin tam olarak yapışmasını sağlar.

Parke temizliği

Parkeyi elektrikli süpürge ile kolayca temizleyebilirsiniz. Haftada bir kez elektrikli süpürge ile parkeyi süpürebilirsiniz. Eğer elektrikli süpürge kullanmak istemiyorsanız, nemli bir bez yardımıyla da parkeyi silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu