Parke Renkleri

Zemine parke döşetmek istiyorsanız parkenin hangi malzemeden yapıldığının yanı sıra parke renkleri konusunda da seçim yapmanız gerekir.

Parke konusunda öncelikle malzemeye karar vermelisiniz. Masif parke, laminat parke, lamine parke. Hangi tür parkeyi seçeceğinize kullanım koşullarını da göz önünde bulundurarak karar verin.

Parke Türleri

Masif ahşap döşemelerin farklı renk ve dokularda çok çeşidi bulunur. Ceviz, meşe, akağaç gibi sert ağaçları veya çam, ladin gibi yumuşak ağaçları tercih edebilirsiniz. Sert ağaçtan yapılan ahşap zeminlerin pahalı olduğunu unutmayın.

Laminat parkenin fiyatı, lamine ve masif parkeye göre daha ucuzdur. Uygulaması, masif parkeye göre daha kolaydır. Ancak doğal görünümü, lamine ve masif parkeye göre daha zayıftır. Zaman içinde kullanımdan kaynaklanan çizilmelerde parkenin değiştirilmesi gerekir. Üzerine sistre ve cila yapılamaz.

Lamine parkeler, fabrika ortamında işlenmiş, üst tabakasında boya, film tabakası olmayan gerçek ağaç desenli parkelerdir. Lamine parke sistre edilip cilalandığından dolayı döşeme yapılırken yeniden cilalanmaya ve sistrelenmeye gerek yoktur. Sesi yutarak yalıtım sağlar. Bu da tercih edilme sebeplerinden biridir.

Parke Renkleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu