Pas Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

Banyo temizliğinin en çaba gerektiren kısmı fayanslardaki lekelerdir.  Fayanslar daha özenli bir temizlik gerektirir. Fayansların üstünü silmek yeterli olmaz, aralarını da temizlemek gerekir.

Temizliğe fayansları silmekten başlayabilirsiniz. Fayansları deterjanlı suyla silebilirsiniz. Fayanslarınız lekeli ise, deterjanı fayans yüzeyine yayın ve bir müddet bekleyin. Daha sonra fayansları bir fırça yardımıyla ovun.

Fayans arasındaki kiri çıkarmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Fayans arasında biriken deterjan, sabun, toz ve kir diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz. Lekelerden kurtulmak için daha etkili bir yol arıyorsanız, leke üzerine biraz çamaşır suyu dökerek bir müddet bekleyin. Daha sonra fırçayla ovun.

Ovma içlemi tamamlandıktan sonra, fayansı bol su ile durulayın. Fayans yeterince durulanmadığı takdirde ya da fazla tutulduğunda fayansa zarar verebilir. O yüzden fayansı iyice duruladığınızdan emin olun. Ayrıca iyi durulanmayan fayans üzerinde dalgalanmalar oluşur.

Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Marketlerde satılan pas sökücüleri kullanabilirsiniz. Temizlenecek yerde başka çer çöp varsa, önce onları temizlemelisiniz. Ardından bir miktar suya biraz bulaşık deterjanı dökün ve lekeleri önce bu su ile ovun. Sonra pas sökücüyü lekeye püskürtün. 10-15 dakika bekleyin. Ardından yüzeyi bol su ile yıkayın. Ardından köpüklü su ile zemini yeniden yıkayın.

Eğer banyonuz hava almıyorsa pas sökücüyü püskürttükten sonra solumamak için banyodan çıkın. Ortamı mümkün olduğunca havalandırmaya çalışın. Eldiven ve maske kullanın. Kesinlikle kimyasal maddeye maruz kalmayın. Muhakkak tüm yüzey bol su ile iyice durulanmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba HAndan Hanım,

      Fayanslar için üretilmeyen ya da kalitesiz pas çözücüler fayanslara zara verebilir. Pas lekelerini temizlemek için asit içeren hiçbir malzeme kullanmamalısınız. Kireç çözücü kullanabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu