Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekesi en zor çıkan ve uğraştırıcı lekelerdendir. Yalnızca kumaşlarda değil; halı, ütü, koltuk, fayans gibi yerlerde de pas lekesi oluşabilir.

Çamaşır makinesindeki pas lekesi giysilere geçebilir. Ütü masasının ayağındaki pas lekesi halıya bulaşabilir. Aynı şekilde fazla nemden kaynaklı olarak ütüde de pas lekesi oluşabilir. Söz konusu lekelerden kurtulmak için pratik yöntemler uygulayabilirsiniz.

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki pas lekesi bıçak, spatula gibi bir malzemeyle kazınır. Fakat kazıma sırasında halıya zarar vermemelisiniz. Ardından temiz bir beze bulaşık deterjanı dökün ve bezi on dakika boyunca lekeye bastırın. Bez pas lekesini yavaş yavaş emecektir. Ardından lekenin üzerine limon suyu sıkın ve birkaç dakika bekleyin. Son olarak da halıyı silin. Bu şekilde halıdaki pas lekesi çıkacaktır.

Giysideki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysideki pas lekesi için asit kullanılması gerekir. Fakat giysiye zarar vermemek için içeriğinde asit olan malzemelerden limon kullanmanızı öneriyoruz. Giysideki pas lekesine limon suyu dökün. Kumaşın suyu emmesini bekleyin. Ardından giysiyi güneşte kurutmaya bırakın. Son olarak da giysiyi soğuk suyla yıkanın. Bu şekilde giysideki pas lekesi çıkacaktır.

İpek, yün, süet, deri gibi hassas giysilerde pas lekesi oluştuysa profesyonel yardım almalısınız. Aksi durumda giysiye zarar verirsiniz. Giysinin yıkama talimatını okuyun.  Kuru temizleme için uygunsa kuru temizlemeciden yardım alın.

Koltuktaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki lekeyi bir fırça yardımıyla iyice ovun. Ardından lekenin üzerine limon suyu sıkın ve biraz tuz dökün. Bir süre bekleyin ve ardından temiz bir bezle silin. Kumaş kuruduğunda leke çıkmış olacaktır. Eğer çıkmamışsa bulaşık deterjanı ile de ovabilirsiniz. Son olarak da su ile durulayın.

Ütüdeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerine mum sürdüğünüz bir bezi sıcakken ütünün tabanında gezdirin. Ardından ütünün tabanını silin. Pas lekesi çıkacaktır. Kalan mum lekeleri için de tabanı tuz ile ovabilirsiniz. Fakat ütünün tabanını çizmemeye dikkat edin.

Bu yöntemleri kullanarak pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu