Pasif Ev Yapıları Tasarruf Sağlıyor

Türkiye’de pek bilinmeyen ‘pasif ev’ standardı ile doğalgaz giderinin yüzde 80 oranında azalacağı belirtiliyor.

SEPEV Başkanı ve Ekho Mimarlık’ın kurucusu Tuğba Salman Gürcan “Pasif Ev” hakkında bilgi verdi.

Pasif Ev, içerisinde ikamet edenlerin konforunu az miktarda enerji ile ısınma ve soğutma yaparak sağlamaktadır. Kullanılan enerji miktarıyla, Türkiye’ de bulunan günümüz standart binalarına oranla, ısıtma ve soğutmada % 90’lara varan oranda tasarruf sağlamaktadır.

Tasarruf sağlıyor

Mimar Tuğba Salman Gürcan, “pasif ev” standardı ile doğalgaz giderinin 5’te 1’e düşebileceğini söyledi. Pasif evlerin enerjide en az yüzde 80 oranında tasarruf sağladığını belirten Gürcan, “Pasif ev, en üst düzeyde Enerji Verimliliği sağlayan bir yapı standardıdır.

Almanya’da Pasif Ev Enstitüsü tarafından geliştirilen bu standart, 1991 yılından bu yana dünyada uygulanıyor. Bu standart ile bir evin aylık ısıtma ya da Soğutma giderini, 300 liradan 50 liraya düşürmek mümkün. İklimine göre bu maliyet daha da düşürülebilir” diye konuştu.

Türkiye’de pasif ev az

Mimar Gürcan, Türkiye’nin pasif ev standardıyla tanışıklığının çok yeni olduğunu belirterek, “Özellikle kamunun ilgisi büyük, çünkü AB hedefleri tetikleyici bir unsur. ” dedi.

Doğalgaz gideri azalır

GBB Yeşil Bina Uzmanı Seda Müftüoğlu Güleç ise pasif ev standardının ekonomiyee sağlayacağı katkıya dikkat çekti. “TÜİK’in 2014 verilerine göre İzmir’deki hane sayısı 1 milyon 250 binin üzerinde. Türkiye’deki hane sayısı ise 20 milyonu geçiyor. Türkiye Doğalgaz Birliği Dağıtıcıları Derneği (GAZBİR) 2014 verilerine göre de Türkiye’de hane başına ortalama yıllık doğalgaz tüketimi bin metreküp oldu.

Bugün 1 metreküp doğalgazın fiyatı, bildiğiniz gibi 1 TL’nin biraz üzerinde. Pasif ev standardının tüm İzmir’e ve Türkiye’ye uyarlanması halinde İzmir’in 700 milyon TL’lik doğalgaz faturasının 140 milyon TL’ye, Türkiye’nin 20 milyarı TL’yi aşan doğalgaz faturasının ise 4 milyar TL’ye inmesi mümkün. Yazın Klima kullanımı sonucu gerçekleştirilen Elektrik tüketimini de yine çok ciddi oranda azaltılabilir.”

Ülkemizde pasif yapıların gelişimindeki en önemli engellerden biri, bu standartta hedeflenen özellikleri sağlayan uygun malzeme bulunması. AKG Gazbeton’un, yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği Minepor ürünüyle pasif ev standardında yapı yapılması mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu