Paslanan Çatal Kaşık Bakımı

Pas tutmuş çatal-kaşık takımınızı, evinizde uygulayacağınız etkili birkaç yöntemle parlatabilirsiniz.

Muhafaza şartları, kullanım şekli ve zaman, metallerin paslanmasına sebep olur. Pas tutmuş çatal kaşık takımlarınızı temizlemeniz ve uzun yıllar muhafaza etmeniz için birçok yöntem vardır. Zaman içerisinde paslanan çatal-kaşıkları, evinizde uygulayacağınız bir takım yöntemlerle, eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Pas tutmuş çatal-kaşıkları temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:

Sirke kullanın: Sirke, metal üzerindeki pas lekesinin çözülmesini sağlar. Sirke dolu bir kabın içine çatalınızı-kaşığınızı koyun, 1-2 saat bekledikten sonra pas lekesini fırçalayın. Fırçalama işlemi için diş fırçası kullanabileceğiniz gibi, bir miktar alüminyum folyoyu top haline getirip metalinizi ovalamak için kullanabilirsiniz.

Limon ve Tuz: Paslı çatalın-kaşığın üzerine, pas lekesini kaplayacak şekilde tuz dökün. Tuzun üzerine limon sıkın ve 2-3 saat bekledikten sonra fırça yardımıyla ovalayın. İşlemin daha etkili sonuç vermesi için, limon kabuğunu rendeleyerek, ovalama işlemi için kullanın. Bu yöntem metalin zarar görmesini de engelleyecektir.

Karbonat:  Bir miktar karbonatı su ile karıştırın. Bir süre beklettikten sonra diş fırçası yardımı ile pas lekesinin üzerini, leke geçinceye kadar fırçalayın. Karbonat ve su miktarının net bir oranı olmadığı için, pas lekesi çıkmadığı takdirde aynı işlemi tekrar yapmanız gerekebilir.

Patates: Bir patatesi bıçakla ikiye kesin. Yarım parçasını deterjanlı suya batırın. Daha sonra, deterjana batırılmış yarım patatesi, çatalın-kaşığın pas lekesi olan yerine koyun ve birkaç saat bekletin. Metaldaki pas lekesi ile kimyasal reaksiyona geçecek olan patates, pas lekesini yumuşatacaktır.

Pas lekesini çıkarma işleminde, ağır paslanma durumlarındaki metal eşyalarınız için, marketlerden satın alacağınız pas sökücülerden faydalanın. Evinizdeki malzemeleri ya da pas sökücüleri kullanırken, fırçalama işleminde fazla güç uygulamamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu