Pasta Çeşitleri

Meyvelisinden çikolatalısına, milföy hamurlusundan bisküvilisine kadar lezzetli pasta çeşitleri damaklarımızı tatlandırıyor.

Birkaç malzemeyle kolayca yapılabilecek pasta çeşitlerinin yanı sıra saatlerce uğraşılarak yapılabilecek pastalar da var. Kolay ya da zor fark etmez, hemen her damak tadına hitap eden pastalar mutfağın ayrılmaz bir parçası.

Eğer hazır almayıp evde yapıyorsanız pasta yapımında dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var.

Pasta Yapımın Püf Noktaları

Pastaların gevrekliğini arttırmak için, hamurun içine bir çay kaşığı tuz katılması önerilir. Pasta ve kekler için kullanılan kremanın daha sert olması sağlanabilir. Bunun için, tüm malzemelerin, yani çırpıcı, karıştırma kabı ve kremanın buzdolabında birkaç dakika bekletilmesi gerekir.

Pasta hazırlarken en sık yaşanılan sıkıntı, meyve parçacıklarının dibe çökmesidir. Bunu önlemek için, hazırlanan pasta hamuruna bir miktar mısır unu ilave edilir. Bu sayede, meyveler pişerken yoğunlaşır ve dibe çökme gerçekleşmez.

Fırında pasta ve kek yaparken, daha iyi pişirmek için, pişirirken fırına bir kap su koyulur. Pasta yaparken kullanılan katı yağ, rendenin kalın tarafı ile rendelenir. Bu sayede, küçük parçalar haline gelen margarin daha kolay işlenir.

Pasta yaparken kullanılan meyvelerin daha uzun süre dayanmaları için, meyveler toz şekere bulanır. Ayrıca, pasta üzerine koyulan muz, elma, armut gibi meyvelerin kararmaması için, meyveler limonlu suya batırılır ve bu şekilde kullanılır.

Pasta süslerken kremanın servis tabağının kenarına bulaşmaması mümkündür. Bunun için, önce kullanılacak pasta tabağından daha büyük iki yağlı kâğıt, tabağın ortasında, kenarları üst üste gelecek şekilde yerleştirilir. Daha sonra hazırlanan pasta, bu kâğıtların üzerine koyulur. Pasta, krema ile süslendikten sonra, yağlı kâğıtlar iki yandan çekilerek alınır.

Lezzetli Pasta Çeşitleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu