Pastaların Esmer Süsü Kakao

Kakao genellikle Orta ve Güney Amerika ve Antil ile Haiti adalarında yetişen bir ağacın ürünüdür.

Santome, Trinite, Ariba, Para, Krak ve Saire gibi çeşitleri vardır. İçlerinde en lezzetli olanı, pastacılıkta en çok kullanılan türü Krak’tır. Ağaçta yetişen 15 ile 25 cm arasındaki bir kabuk içinde, 25 ile 40 adet arasında küçük toplar şeklinde yetişir. Kakaonun ağaçtaki şekli ve büyüklüğü iç baklayı andırır.

Her kakao tanesinde 40 ile 50 oranında yağ bulunur. Kakaoda yağın dışında albümin ve kazeine benzeyen teobromin maddeler vardır. Kakao içindeki bu maddelerin oranı kakao ağacının yetiştiği toprağa göre farklılık gösterir.

Kakao nasıl elde edilir?

Kabuğun içindeki tanecikler kavrulduktan sonra, içindeki yağ oranının yüzde 25’i alınır. Daha sonra kakao topları öğütülür. Kakao topları toz halini alır.

Kakaoyu öğütüldükten sonra yalın halde kullanıldığı gibi, çikolata yapımında da kullanılır. Kakaoya bir miktar şeker, yağ, su ya da süt katarak çikolata elde edilir. Pasta yapımında kakao kullanabileceğiniz gibi, çikolata da kullanabilirsiniz.

Albümin: İnsanların kan plazmasında bulunan en yaygın proteindir. Albümin kanda bulunan proteinin yüzde 60’ını oluşturur.

Kazein: Sütte bulunan bir proteindir. Yapışkanlık özelliğine sahiptir ve asitle sütten ayrılabilir.

Teobromin: Kafeinle aynı etkiyi niteliktedir. Kafeine göre 10 kat daha az etki gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu