Patates Nasıl Haşlanır?

Her mutfakta bulunan yemeğin yanı sıra garnitür olarak tüketilebilen patates nasıl haşlanır? Pratik patates haşlama yöntemi nasıldır?

Patates kolay bozulabilen sebzelerden olduğu için ya tüketeceğiniz kadar almalı ya da doğru muhafaza etmelisiniz.

Patatesi serin, rutubetsiz, karanlık ve devamlı hava alan yerlerde saklayabilirsiniz. 5 – 10 derece patatesi saklamak için ideal sıcaklıktır. Donmaya yakın sıcaklıkta saklanan patates siyahlaşır ve yumuşar. Gereğinden fazla sıcaklık ise, patatesin filizlenmesine neden olur. Patates polietilen veya plastik torbalarda saklanmaması gerekir. Patatesi hava alan poşetlerde saklanması gerekir. Üst üste gelen patatesler hava alamayınca hemen çürümeye başlar. Bu yüzden patatesin sıkı olmayan filelerde bekletilmesi gerekir.

Sıra geldi patetes haşlamaya. Taze patatesin daha çabuk haşlanması için, kabukları ile haşlayabilirsiniz. Haşlanan patetesin kabuğu kolayca soyulabilir.

Malzemeler:

  • Dilediğiniz kadar patates
  • Su
  • Tuz

Patates Haşlama

Patatesleri kabuklarıyla birlikte güzelce yıkayın. Dilerseniz yıkadığınız patatesleri dört ya da iki parçaya bölebilir, bütün olarak da haşlayabilirsiniz. Bütün olarak haşlayacaksanız tencereye koymadan önce patateslerin kabuğunu bıçakla çizin. Böylece daha kolay soyulacaktır. Seçeceğiniz patateslerin orta ve büyük boy olmasına özen gösterin.

Patatesleri üst üste gelmeyecek kadar geniş bir kabın içine yerleştirin. Kabın içine kaynar su ve tuz ilave edin ve tencere içindeki patatesleri haşlanmaya bırakın. Patatesleri yumuşayana kadar takriben yarım saat haşlayın.

Haşlandığından emin olduğunuz patatesleri, ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuyan patateslerin kabuklarını soyun. Kabuğunu soyduğunuz patatesin içine terayağ ve krema ilave ederek, garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu