Patlamış mısırı karamel kaplamalı deneyin

Atıştırmalıklar arasında üst sıralarda yer alan patlamış mısıra farklı tatlar katmak mümkün.

Festivallerinin ve eğlencelerin vazgeçilmez yiyeceği olan tatlı patlamış mısır, evde çocuklarınıza küçük ama çok sevinecekleri bir sürpriz hazırlamanız için güzel bir fırsat.

Karamelli patlamış mısır için öncelikle yarım su bardağı mısır, yarım su bardağını geçecek miktarda toz şeker ve iki yemek kaşığı tereyağı vakti geldiğinde tencereye koymak üzere mutfak tezgâhının üzerinde hazır vaziyette bekletilir. Yüksek ve geniş olarak tercih edilen tencerenin içerisine ilk olarak mısır taneleri koyulur ve iki dakika boyunca kısık ateşte kavrulur. İki dakikanın sonunda tencerenin ağzı kapatılır ve ateş orta dereceye getirilerek mısırlar patlatılır. Mısırlar, patladıktan sonra başka bir kaba aktarılır. Aynı tencerede (dilenirse farklı tencerelerde) karamel sosu hazırlanmaya başlanır.

Karamel sos için öncelikle ocak yeniden kısık ateşe alınır ve tencerenin içerisine toz şeker ilave edilir. Bu aşamada tencerenin kenarlarından tutulup sağa sola hareket ettirerek şekerin erimesi sağlanır. Şekerin tamamı eridikten sonra tahta kaşıkla karıştırılarak daha çok sıvılaşması sağlanır ve ardından içerisine iki yemek kaşığı tereyağı ilave edilir. Yaklaşık 1 dakika boyunca tereyağının erimesi ve şekerle karışması beklenir. Tereyağı da eriyip, şekerle karamel halini aldığında önceden bir başka kaba aktarılmış mısırlar yeniden tencereye ilave edilir ve tahta kaşıkla güzelce karıştırılır.

Mısırlar iyice karamele bulandıktan sonra soğumaya bırakılır. Yeterli katılığa ve soğukluğa ulaştığında servis edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu