Patlıcan Nasıl Közlenir?

Patlıcan nasıl közlenir? Patlıcan közleme elektrikli ocakta, fırında ya da ateşte yapılabilir.

Her tarifin kendine has ir pişirme tekniği vardır. Tekniğine uygun şekilde pişireceğiniz yemek lezzetli olacaktır. Suyun içinde pişen yiyecekler daha yumuşak olurken, kendi suyu ile pişen yiyecekler daha lezzetli olabilir. Pişirme yöntemi malzemeye göre değişir.

Patlıcan lifli bir sebze olduğundan tadı pişirme yöntemine göre değişir. Osmanlı döneminden beri Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan patlıcan yemekleri oldukça lezzetlidir.

Patlıcan Pişirmenin Püf Noktaları

  • Patlıcanların acısını almak için, soyulduklarında tuzlu suda bekletmek gerekir.
  • Patlıcanlar pişirilmeden,  önce tuzlanarak bir süre bekletilir.  Daha sonra bu patlıcanlar, soğuk sütten geçirilir ve kurulanır. Bu sayede, patlıcanlar daha lezzetli olur.
  • Patlıcanlar soyulduktan sonra hemen kararmaya başlar. Patlıcanların kararmasını önlemek için, limon suyu katılmış suda, bir süre bekletilir. Böylece, hem renginin kararması, hem de tadının acılaşması önlenir.

Patlıcan Nasıl Közlenir?

Patlıcan fırında, elektrikli ocakta ya da direkt ateş üzerinde közlenebilir. Patlıcan en iyi mangalda közlenir. Fakat evde de patlıcan közleme yapılabilir.

Fırında közleyeceğiniz patlıcanları alüminyum folyoya sarın. Patlıcanın 20-25 yerinden çatal ile delik açın. Patlıcanları 30 dakika fırında pişirin. 30 dakikanın sonunda patlıcanlar közlenmiş olacak.

Yine 20-25 yerinden çatalla delik açtığınız patlıcanları direkt ocakta közleyebilirsiniz. Ocak üzerinde tuttuğunuz patlıcanları dilediğiniz yumuşaklığa ulaşınca ocaktan olan. Kolaylık olması için patlıcanları şişe geçirebilirsiniz.

Patlıcan Közleme Püf Noktaları

  • Patlıcanlar çatal ile delinerek içerisindeki suyun buharlaşması sağlanmalı.
  • Patlıcanların dış kısmı kuruyana kadar değil, yumuşayana kadar pişirilmeli.
  • Közlenen patlıcanları streç film ile kapatmak soyulmalarını kolaylaştıracaktır.
  • Közlenen patlıcanlar su ile yıkanmamalı, köz tadı gider.

Bu yöntemleri kullanarak lezzetli patlıcan közleme yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu