Pazı Nasıl Pişirilir?

Pazı, Ispanakgillerden ailesinden, yaprakları büyük bir sebzedir. Bol vitaminli olduğundan besleyici ve sindirimi kolaydır.

Pazının alındıktan sonra hemen tüketilmesi gerekir. Gerekiyorsa buzdolabında plastik film torba içinde 1-2 gün saklanır.

Pazı Nasıl Temizlenir?

Pazının sararmış dış yaprakları ayıklanır. Kök ve saplar, dipten sivri keskin bir bıçakla oyularak, yapraktan ayrılır. Soğuk suda dişe gelecek kadar haşlanır, soğuk suyla durulanır. Açılır ve orta damarı alttan başlayarak ortaya doğru kesilir. Pazı artık pişirmeye hazır.

Yemeklerde Pazı

Börekte Pazı:

Pazı börek içi olarak kullanılabilir. Otlu böreklerde maydanozlar birlikte lezzetli olacaktır. Patates, patlıcan ya da peynirle de harmanlanabilir.

börek

Kavurarak Pazı:

Pazıyı, soğan ve biberle kavurarak da tüketebilirsiniz. Bir bağ pazıyı güzelce yıkayıp doğrayın. 1 orta boy soğan ve 4 sivri biber ile kavurun. İsterseniz sarımsaklı yoğurt ilave edebilirsiniz.

Sulu Yemek Olarak Pazı:

Soğan ve biberi soteleyin. Pazıyı ince ince kıyın. Tencereye su ekleyin, pazı suyunu salıncaya kadar haşlayın. Damak zevkinize göre pirinç ya da kıyma ekleyin.

Pazı Sarması:

Sarma için asma yaprağı ya da lahanaya alternatif olarak pazı da kullanılabilir. Pazı yapraklarını yıkayın ve yarım saat sıcak suda bekletin. İç malzemesi ve pişirmesi de yaprak sarmada olduğu gibi yapılmalıdır.

pazı (1)

Diğer Yemeklerde Pazı:

Sebzeli pilav yapacaksanız pazı kullanabilirsiniz. Pazıyı kavurarak pilava ilave edebilirsiniz. Lezzet katacaktır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu