Pencere Önünde Yetiştirilebilecek Çiçekler

Pencere önünde çiçek yetiştirmek istiyorsanız öncelikle uygun çiçeği bulmalısınız.

Pencere önlerini rengarenk çiçeklerle donatmak istiyorsanız, pencere önünde yetiştirilebilecek çiçekler arasından dilediğiniz seçebilirsiniz.

Uygun koşulları sağlayarak pencere önü çiçeklerinizin sağlıklı şekilde yetiştirip hep yemyeşil olmalarını sağlayabilirsiniz.

Hem İçeride Hem Dışarıda Pencere Önünde Yetiştirilebilen Çiçekler

Atatürk çiçeği
Atatürk Çiçeği

Kalanşo, Atatürk çiçeği, cüce gül, ıtır, kaktüs, kolyos, aloe vera türleri, sardunya, çiçeği için yetiştirilen begonya, sütleğen çiçeklerini hem içeride hem de dışarıda yetiştirebilirsiniz. Bu çiçekler içerisinde kaktüs hariç diğerlerini kış mevsiminde içeri almalısınız.

Ev İçinde Pencere Önünde Yetiştirilebilen Çiçekler

acelya
Açelya

Açelya, gardenya, kamelya, kuşkonmaz, onbir ay çiçeği, afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonyalar ev içinde bol aydınlık ama az güneşli pencere önünde yetiştirilebilir.

Ev Dışında Pencere Önünde Yetiştirilebilen Çiçekler

siklamen
Siklamen

Küpe Çiçeği: Az güneşli ve serin yerleri sever. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Kışın dışarıda tutulmalı ama dondan korumalıdır.

Süs Narı: Bol güneş ister. Normal nar ağacının cüce olanıdır.

Siklamen: Isı sıfırn altına düşmedikçe pencere dışında tutulabilir.  Evin içinde, sıcakta bozulur.

Çuha Çiçeği: Siklamen gibidir. Fakat ondan farklı olarak 20 derecenin üstündeki sıcaktan daha fazla etkilenir. Yazın çok serin ve gölgeli bir yerde az sulanmalı, dinlendirilmelidir.

Hercai menekşe ve Gazanya: Bulundukları yerin iklimine göre hem yazlık hem kışlıktırlar. Ilıman iklimli yerlerde güneye bakan pencere önlerinde bulundurulabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu