Penceresiz Oda Nasıl Aydınlatılır?

Evin diğer odalarına göre daha karanlık olan penceresiz odaları, çeşitli yöntemlerle daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

Gün ışığından uzak odaların hem havalandırma, hem de aydınlatmayla ilgili sorunları bulunur. Güneşli, güney cepheli bir odadaki renk, karanlık, kuzey cepheli bir odaya göre oldukça farklı görünür. Bu nedenle, karanlık odalarda soğuk renkler kullanmamak gerekir.

Penceresiz bir odayı aydınlatmak için odanın dekorasyonuna dikkat etmeniz gerekir.Doğru bir dekor, size pencerenin eksikliğini hissettirmez.Penceresiz bir evin dekorunda dikkat etmeniz gerekenler; aynalar, açık renk duvarlar,duvarlarda sanat eserleri, gizli ışıklar olarak sıralanabilir.

Büyük Aynalar Kullanın

Aynalar aydınlatma konusunda yardımcınız olabilir. Işığı yansıtan, derinlik duygusu katan ve göz yanılsamasıyla bir odanın sanki devamı varmış gibi gösterebilen aynaları, duvarda ya da dolap kapaklarında kullanabilirsiniz. Aynalar ile sahte bir pencere görünümü de sağlayabilirsiniz. Alçak tavana sahip bir mekânda aynayı tavana biraz daha yakın monte etmenizde yarar var. Büyük bir ayna, hem bir pencere izlenimi yaratır hem de var olan tüm aydınlatma unsurlarını yansıtarak derinlik hissini kuvvetlendirir.

Işık Seçimine Dikkat Edin

Penceresiz bir odayı aydınlatmak için beyaz ve açık buz mavisi tonları size çok yardımcı olacaktır.Beyaz ya da açık buz mavisi tonları, ışığı simüle etmeye yardımcı olur; ışığın akmasını sağlar. Ayrıca dekorasyon fikirlerine de katkı sağlar.

Tablo Sayısını Arttırın

Duvarlara asılan tablolar eve renk katar. Ancak tablo asarken tablo büyüklüğünün oda ve mobilyalarla orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; bir kanepe duvarının üzerine tablo asılacaksa, kanepe üzerindeki boşluğun 2/3’si doldurulmalıdır.

Gizli Işıklar Kullanın

Gizli ışıklar, ışığın yetmediği yerlerde sık  tercih edilen aydınlatma yöntemleridir. Dolap içlerinde, mobilyaların arkasında ya da kirişler arasında kullanacağınız gizli ışıklar, hem ışığın tüm mekanda akıp dolaşmasına izin verir hem de vurgu yapmak istediğiniz noktaların göze çarpmasına yardımcı olur.

Penceresi olmayan odaların dekorasyonunda bazı ayrıntılara dikkat ederek, aydınlık görünüme kavuşmasını sağlayabilir,evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu