Pera Müzesi’nde Kahve Sohbetleri

Pera Müzesi’nin Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle Şubat – Mayıs 2016 ayları arasında sunduğu Kahve Sohbetleri başlıklı dört konuşmadan oluşan etkinlik serisi sona eriyor.

Müze’nin Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adlı koleksiyon sergisi kapsamında sunulan serinin son etkinliği 14 Mayıs Cumartesi günü Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun sunumuyla gerçekleşecek olan “Kahve, Okuma ve Kıraathane”.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Türk kahvesinin kültürel değerine sahip çıkarak, bu kültürün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan Kahve Molası seçkisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Sohbette, Doğu ve Batı dünyasının edebiyat, sanat, siyaset ve akademi çevrelerinin kahve tutkusundan bahsedilecek, Türkiye’de kıraathanenin doğuşu ve bu mekanların sosyal ve kültürel etkileri üzerinde durulacak.

Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu

Tarih: 14 Mayıs 2016

Saat: 14.30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu