Perde Kırışıklığı Nasıl Açılır?

Perde kırışıklığı nasıl açılır? Kullanım amacına göre çeşitli perdeler vardır ve perdeler buna göre ütülenir. Perde nasıl ütülenir?

Perde evin dekorasyonunu tammalayan bir parça olduğu kadar evi istenmeyen güneşten, soğuktan ve tozdan korur. Kullanım alanına, amacına göre çeşitli perdeler vardır. Evlerde genellikle güneşlik, tül ve dekor perde kullanılmaktadır. Bunlar özelliklerine göre yıkanır ve ütülenir.

Perdeyi gösteren ütüsüdür. Jilet gibi ütülenmiş perdeler kendini gösterir. Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru değildir. Perdelerinizi asmadan önce mutlaka çok düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olun.

Çeşitlerine Göre Perde Kırışıklığı Nasıl Açılır?

Güneşlikler

Güneşlikler, genellikle pamuklu veya pamuklu sentetik kumaşlardan yapılmaktadır. Elde veya makinede düşük ısıda suda yıkandıktan sonra tersinden ılık ısıda ütülenmelidir.

Tül Perdeler

Keten, pamuklu saten olarak değişik kumaşlara ütü yapıldığı için tül perdeler de çok çeşitli kumaştan yapılabilmektedir. Pamuklu, sentetik kumaşın iplik özelliğine göre yapılmalıdır. Pamuklu perdeler yüksek, sentetikler düşük, keten yüksek, pamuklu saten kumaşlar nemliyken yüksek ısıda ütülenmelidir.

Tül perdeler ütüye ihtiyaç duymaz. Doğru şekilde yıkadıktan sonra bekletmeden hemen asarsanız kırışmazlar. Tül perdenin üstünde işlemeler varsa, işlemeler içte kalacak şekilde katlayarak makineye koymalısınız.

Dekor Perdeler

Fon olarak kullanılan dekor perdeler genellikle sentetik saten, keten kadife, sentetik kadife, pamuk, keten vb. kumaşlardan yapılır. Her bir kumaş dikim ve kumaş özelliğine göre ütülenir. Pamuk ve keten kumaştan olan perdeler nemli yüksek ısıyla ya da buharlı ütüyle ütülenir. Sentetik saten kumaşlar, düşük ısıyla tersten ütülenmelidir. Kadife gibi kabarık tüyü dekor perdeler dik olarak buhar püskürtülerek ütülenmelidir.

Perde nasıl ütülenir?

Perde Nasıl Muhafaza Edilir?

Ütülenen eşyanın yerleştirileceği yer daha önceden temizlenmeli ve içinde eşya varsa düzenlenmelidir. Ütülenen eşya nemli veya çok sıcak iken dolap, çekmeceye kaldırılmamalıdır. Aksi halde ütülenen eşya, kapalı yerde buhar oluşturarak tekrar kırışır. Ütülenen eşya ait olduğu eşyaların yanına kaldırılmalıdır.

Perdeler ütülendikten sonra mümkünse hemen asılmalı eğer ütülenen perde kullanmamak üzere kaldırılacak ise uygun şekilde fazla katlamadan kaldırılmalıdır. Uzun süre kullanılmayacak eşyalar yıkanıp ütülendikten sonra uygun şekilde katlanarak hurç veya bir çarşaf içerisinde saklanmalıdır. Bu eşyaların içine güzel kokmaları için sabun, lavanta vb. yerleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu