Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Perde seçimi yaparken zorlanırız. Odaya göre perde seçimi yapmak isteriz. Fakat dekorasyon da önemli. Diğer yandan perde çeşitlerini de dikkate alın. İşte detaylarıyla doğru perde nasıl seçilir?

Bir odada en dikkat çekici aksesuarlardan biri perde. Sadece perdeleri değiştirerek dekorasyonda büyük değişiklik yapın. Dekorasyonu tamamlayan en önemli unsurlardan perdeyi hafife almayın. Pencere yapısına en uygun perde seçimi ile dekorasyonu tamamlayın.

Dekorasyonda çarpıcı bir değişiklik yapabilme imkanı sağlayan perdeler, aynı zamanda görünmezdirler. Eğer dekorasyonunuzla uyumluysalar, pek dikkat çekmezler. Ama yaptığınız bir değişiklik hemen fark ediyor. Bu sebeple doğru seçim yapın. Perde seçiminde önemli püf noktaları vardır. İşte perde seçiminde bilmeniz gerekenler:

Odaya göre perde seçimi
Odaya göre perde seçimi

Odaya Göre Perde Seçimi

Evlerin giysileri olan perdeler, bir karakter katar. Bu yüzden seçimi önemlidir. Perdenizin kumaş ve desenine karar verirken, odanın dekorasyonunu da dikkat alın.  Perdenizin çok silik ya da ön planda olmasına izin vermeyin.

Ahşap mobilyalarınız varsa, beyaz perdeler iyi bir seçimdir. Odanızda antika mobilyalar varsa, perdelerinizin saten veya kadife kumaş olmasına dikkate edin. Seçim yaparken zıtlıklardan da faydalanabilirsiniz. Odanızın duvarları pastel renklerdeyse, perdelerinizi mor ya da şarap renginde seçin.

Güneş parlaklığında perdeler seçin. Doğru perde seçimi ile odanızın havasını değiştirin. Geleneksel perdeler, güneş ışığının odanın içine girmesini engellemek için üzere tasarlanırdı. Yazın güneşin sıcaklığından korunmak için odanızdaki ışığı engellemeyin. Perdelerinizi, üzerlerinde çeşitli şekillerde tül bölümler olacak şekilde alın. Bu küçük tül perdelerden giren ışık, evinizdeki ısıyı etkilemediği gibi, ışığın içeri girmesini de tamamen engellemeyecektir.

Stor perdeleri de bu şekilde kullanabilirsiniz. Fakat stor perdeleri seçerken kumaşını, güneş ışığını geçirecek şekilde şeffaf seçmeniz gerekir. 
Perdelerinizi, farklı şekillerde tasarlayabilirsiniz. Üzerine ekleyeceğiniz düğme ve küçük broşlar sayesinde, odanızın görünümünü güzelleştirebilirsiniz.

Perdelerinizi, kendi zevkinize göre tasarlayarak, hem evinizi güzelleştirin, hem de güneş ışığından maksimum oranda faydalanın.

Perde seçimi ile iç mekândaki ışığı kontrol edin. Bunun için perde türlerinden biri olan storları kullanın. Ancak braçol ve stor gibi perde çeşitlerinin ipleri oluyor. Bu iplerin çocukların güvenliği için, onların ulaşamayacağı yerlere konumlandırılması önemli bir konu olduğundan dikkat edilmelidir.

Kuzeye bakan evlerin daha fazla güneş ışığı alması gerekiyor. Perde olarak tül ya da ince keten kullanın. Pencere çerçevelerinin de ise açık bir renk ya da ışığı yansıtan bir boya kullanın. Toz alerjisi olanlar için bambu ya da plastik gibi malzemelerden yapılan perdelerin kullanın.

Perde seçimi ile yaşam alanları olduğundan farklı yansıtın. Örneğin; yatay çizgili perdeler ile alan daha geniş gözükür. Dikey çizgili kumaşlar ise, yaşam alanlarını daha yüksek göstermek için idealdir.

perdeler

Perde Seçiminde Püf Noktalar

  • Doğru perde modeli için pencere yapınıza hangi modelin yakışacağını belirleyin. Yere kadar uzanan camlar mı? Geniş ve yüksek pencereler mi? Fransız balkonlar mı? Açılır kanatlar mı? Balkon tasarımları mı perde seçimizi tamamen farklı kılacak?
  • Katlamalı perdeleri kanadı ve tavan arasında yeterli mesafesi bulunmayan pencerelerde kullanmayın.
  • Japon adı verilen panel veya kumaş perdeler, yere kadar uzanan camlarda tercih edilirse daha ağır duracaktır.
  • Kare pencerelere ve alçak konumlandırılmış pencerelere, kornişi yukarıdan yerleştirin. Böylece pencereniz daha yüksek görünecektir.
  • Dar pencerelerde, kornişin boyunu normalden uzun tutarak ve perdelerinizi iki kanat halinde büzdürerek zengin bir görünüm sağlayabilirsiniz.
  • Evinizdeki perde ve tülleri yeni alanlarda kullanabilirsiniz. Yatak odasında giyinme bölümünü çiçek ve boncuklarla süslenen tüllerle ayırın.
Doğru perde nasıl seçilir?
Doğru perde nasıl seçilir?

Doğru Perde Nasıl Seçilir?

Perde Boyutları

Devamlı açıp kapanan pencerelere sahipseniz kısa perdeler kullanmanız uygun olur. Böylece hareket alanınız kısıtlanmamış olacaktır.

Daha sade bir görünüm tercih ettiğiniz alanlarda apron perdeler kullanabilirsiniz. Küçük odalar için yere kadar inen perdeler idealdir. Bu perdeler odanızın büyük görünmesini sağlar.

Perde Rustiği

Gündelik bir görünüm için klasik çubuk tercih edebilirsiniz. Daha modern bir görünüm için metal ve kalın çubuk seçmelisiniz. Ahşap, parlak metal ya da mat metal tercih edebileceğiniz malzemeler arasındadır.

Perde Kumaşı

Açık renk kumaşlar günlük kullanıma daha uygunken, koyu renkli kumaşlar mahremiyeti vurgular. Kumaş çeşitleri: Pamuk, keten, yün, kadife, blackout.

Temizlenmesi kolay olan pamuklu kumaşlar günlük kullanım için uygundur. Odaya belli seviyede ışık almak için keten kumaş tercih edilmelidir. Kalın dokusu sebebiyle mahremiyeti ön planda tutanlar tercihlerini yün ya da kadife kumaştan yana kullanmalılar. Yatak odası ve bebek odalarında ise ışığı tamamen engelleyen blackout kumaşlar tercih edin.

Perde Deseni

Dekorasyonla uyumlu olmasını istiyorsanız, perdelerinizin renklerini duvar renklerinizden seçmelisiniz. Perdenizin ön plana çıkmasını istiyorsanız, dekorasyonunuzda az yer tutan bir objenin rengini kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuzun geneli desenlerden mi oluşuyor? O halde perdeleriniz desensiz, renk bazlı ise perdeleriniz desenli olsun.

Perde çeşitleri
Perde çeşitleri

Ev Dekorasyonu Perde Seçimi

Evinizin dekorasyonu ile perdelerinizi uyumlu hale getirin. İstediğiniz desen, renk ve modeli perdelerinize uygulayın.

Bir evin dekorasyonunda göz ardı edilebilen ancak aslında oldukça önemli bir yer kaplayan perdeler, dekorasyonla uyumlu olmalıdır. Öncelikle eviniz ile uyumlu olacak renklerde bir perde seçimi yapmalısınız. Eğer eviniz sade renklerde ise, perdenizi canlı renklerde ya da desenli olarak seçebilirsiniz. Eğer renkli bir eviniz varsa, sade tonlarda bir perde seçimi yapmalısınız.

Perde, dekorasyonda önemli bir yer kaplamaktadır. Evinizi dekore ederken, perdelerinizin desen, renk ve tasarımını göz ardı etmemelisiniz. Evinizin dekorasyonunda sade renkleri kullandıysanız, perdelerinizde canlı renkleri kullanabilirsiniz. Perdenin yanı sıra kullanacağınız tülleri de göze hoş görünecek renk ve desenlerden seçin. Örneğin tüllerinizi fildişi renklerde seçtiyseniz, perdelerinizi krem rengi seçerek tamamlayıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Düz renk, desenli ya da stor perdeleri, kendi tarzınıza uyarlayın. Üzerine istediğiniz desen ve şekilleri çizerek ya da sevdiğiniz birkaç kelimeyi yazarak esprili bir hava yaratabilirsiniz. Perdeleri, sadece güneşin odanıza girmesini engellemek için kullanmayın. Perdelerin, mobilya ve duvarlarınız için tamamlayıcı unsur olduğunu göz önüne alarak seçimler yapın.

Dışarıdan bakıldığında, pencerenin boyutları kadar gözüken perde, odanızın içinde oldukça büyük bir alana hâkimdir. İri desenli perdelerinizi, küçük odalarda kullanmayın. Büyük desenli perdeler ışığın yansımasıyla daha da canlı renklere bürünüyor. Bu perdeler odanızı olduğundan büyük gösterecek. Küçük ve sık desenli perdeler, mobilyalarınızla daha fazla uyum sağlarken, odaya derinlik katacaktır. Pilesiz perdeler için, sevdiğiniz kelime veya deseni perdeye uygulayıp, pencerelerinize estetik bir görünüm katabilirsiniz.

Dekorasyonunuzda perde seçimine özen göstererek, evinizi daha uyumlu hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu