Perde Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir odada en dikkat çekici aksesuarlardan biri de perdelerdir. Sadece perdeleri değiştirmek bile dekorasyonda büyük değişiklikler oluşturur.

Dekorasyonda çarpıcı bir değişiklik yapabilme imkanı sağlayan perdeler, aynı zamanda görünmezdirler. Eğer dekorasyonunuzla uyumluysalar, pek dikkat çekmezler. Ama yaptığınız bir değişiklik hemen fark edilir. Bu sebeple doğru seçim yapmanız gerekir.

Perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Boyut

Devamlı açıp kapanan pencerelere sahipseniz kısa perdeler kullanmanız uygun olur. Böylece hareket alanınız kısıtlanmamış olacaktır.

Daha sade bir görünüm tercih ettiğiniz alanlarda apron perdeler kullanabilirsiniz. Küçük odalar için yere kadar inen perdeler idealdir. Bu perdeler odanızın büyük görünmesini sağlar.

Perde rustiği

Gündelik bir görünüm için klasik çubuk tercih edebilirsiniz. Daha modern bir görünüm için metal ve kalın çubuk seçmelisiniz. Ahşap, parlak metal ya da mat metal tercih edebileceğiniz malzemeler arasındadır.

Kumaş

Açık renk kumaşlar günlük kullanıma daha uygunken, koyu renkli kumaşlar mahremiyeti vurgular.

Kumaş çeşitleri: Pamuk, keten, yün, kadife, blackout

Temizlenmesi kolay olan pamuklu kumaşlar günlük kullanım için uygundur. Odaya belli seviyede ışık almak için keten kumaş tercih edilmelidir.

Kalın dokusu sebebiyle mahremiyeti ön planda tutanlar tercihlerini yün ya da kadife kumaştan yana kullanmalılar. Yatak odası ve bebek odalarında ise ışığı tamamen engelleyen blackout kumaşlar tercih edilebilir.

Desenler

Dekorasyonla uyumlu olmasını istiyorsanız, perdelerinizin renklerini duvar renklerinizden seçmelisiniz.

Perdenizin ön plana çıkmasını istiyorsanız, dekorasyonunuzda az yer tutan bir objenin rengini kullanabilirsiniz.

Dekorasyonunuzun geneli desenlerden oluşuyorsa perdeleriniz desensiz, renk bazlı ise perdeleriniz desenli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu