Perde Takarken Yapılan 6 Hata

Evinizin perdelerini yenilerken tam istediğiniz gibi bir sonuç alabilmek için sık yapılan hatalar hakkında bilgi sahibi olun.

Perdeler bir evi sadece güneş ışınlarından korumakla kalmaz, aynı zamanda dekorasyonun da önemli bir unsurudur. Perdeleri değiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcuttur. Bunları göz önünde bulundurarak, perdelerinizi tam da istediğiniz gibi takabilmeniz ve gönü rahatlığıyla kullanabilmeniz mümkün.

  1. Doğru ölçü alın

Perdelerinizi takmadan önce ilk yapmanız gereken pencerelerinizin ölçüsünü en doğru şekilde almak. Ölçü alırken, perdelerinizin nasıl görünmesini istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız.  Bu sayede korniş ve perde ebatlarınızı doğru şekilde almanız mümkün  olur.

  1. Perdeleri alçaktan asmayın

Perdelerinizin nereden başladığı ve ne uzunlukta olduğu odanın genel görünümünü etkileyen bir faktördür. Eğer küçük bir odanız varsa, kornişi tavana yakın konumlandırarak, perde boyunuzu uzatabilir ve odaya uzunluk  algısı kazandırabilirsiniz.

  1. Perdeleri çok kısa tutmayın

Kısa perdeler dekorasyonu eksik bırakacağı gibi, sürekli gözünüzü rahatsız eden bir görünüm oluşturur. Perde takarken, boyun mutlaka yere kadar uzanmasına özen gösterin. Perdeler ancak yere kadar döküldüğünde gerçek ihtişamını gösterebilir.

 

  1. Dolgunluğu göz önünde bulundurun

Perde ölçüsü alırken mutlaka pencere genişliğinin daha fazlasını baz almalısınız. Perdeye estetik görünümünü veren kıvrımlarıdır. Bu kıvrımların oluşmasını sağlayabilmek için pencere genişliğinin 2 ya da 2,5 katı ebatında perde genişliği baz almak gerekir.

  1. Ütüyü önemseyin

Perdeyi gösteren ütüsüdür. Jilet gibi ütülenmiş perdeler kendini gösterir. Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru değildir. Perdelerinizi asmadan önce mutlaka çok düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olun.

  1. Perdenin aksamlarına özen gösterin

Perdenin kendisi en önemli unsur olmasına ragmen, aksamları da önem taşır. Çok ağır kumaşlı bir perdenin kornişini bu doğrultuda seçmek gerekir. Korniş uçları ve perde askıları da özenle seçilmesi gereken aksamlardır. Perdenin bütünlüğünü sağlayan, tüm aksamların birbiri ile uyumudur.

Bu hususlara dikkat ederek, perde seçiminizi en doğru şekilde yapabilir, perdelerinizi takarken en doğru sonucu alabilirsiniz. Perdeler bir evin dekorasyonunu tamamlar, dekorasyon öğelerinin ahengini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu