Perdedeki İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Perdelerin temizliği hem hijyen hem de evinizin güzel görünmesi açısından oldukça önemlidir. Perdedeki is lekesi nasıl çıkar? 

Perdelerinizi temizlerken yıkama talimatlarına mutlaka uyun. Bazı perdeler makine ya da elle yıkamaya uygun değildir. Bu durumda perdelerinizi temizlemek için kuru temizlemeyi tercih etmelisiniz. Yıkadığınız perdelerinizi mutlaka temizlediğiniz camlara asmalısınız.

Kış aylarında özellikle de soba kullanılan ve sigara içilen evlerdeki perdelerde is lekesi oluşur. Temizlenmeyen lekeler daha da derine işler ve perdeler zamanla kullanılamaz hale gelir.

Perdedeki İs Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kışın perdelerde kalorifer ve sobadan dolayı is lekesi oluşur. Perdelerdeki is lekesini çıkarabilmek için basit yöntemler uygulayabilirsiniz.

Yıkamadan önce perdeleri içi ılık suyla dolu küvete yatırın. Küvetiniz yoksa leğen gibi bir kap da kullanabilirsiniz. Suya yarım bardak amonyak ekleyin. Perdeleri 1-2 saat bekledikten sonra çamaşır makinesinde hassas programda yıkayın. Yıkadıktan sonra bekletilmeden yerine asılmalıdır.

Makinenin deterjan gözüne 2 yemek kaşığı karbonat konulursa perdeler daha kolay beyazlayacaktır. Makineye koymadan önce perdeleri karbonatlı suda da bekletebilirsiniz.

Bazı deterjanlar lekeyi çıkarır, fakat perdenin dokusuna zarar verir. Bu sebeple deterjan seçimi de önemlidir. İçeriğinde oksijen olan deterjanların kullanılması önerilir.

İs lekeleri koyu bir kıvamdaysa önce sabunlu bezle temizlenmelidir. Daha sonra ılık suyla iyice durulanmalı ve makinede yıkanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu