Petek Aralarındaki Tozlar Nasıl Temizlenir?

Petek aralarında oluşan tozlar peteğin iyi çalışmasını engeller, bu sebeple petekler kullanılmaya başlamadan önce temizletilmelidir. Petek aralarındaki tozlar nasıl temizlenir?

Soğuklar başladı, kış kapıda. Evinizi kışa hazırlarken kalorifer peteklerini de ihmal etmemelisiniz. Peteklerden maksimum oranda verim alınabilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılıyor olması gerekir.

Petek temizliği profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Bunun için tesisatçılardan yardım almalısınız.

Petek Arası Temizleme Yöntemleri

  • Hava kompresörü ile aradaki tozlar temizlenebilir.
  • Peteğin üstündeki ızgara sökülerek üstten silinebilir.
  • Petek tamamen sökülüp banyoda su tutularak yıkanabilir.

Buharlı Petek Arası Temizliği Nasıl Yapılır?

Buhar makineleri ile petek hiç sökülmeden ortalığı temizlenebilir. Üstten buhar vererek petek aralarındaki kir aşağıya doğru akıtılır. Bu işlem sonucunda petek daha iyi çalışacağı için doğalgazdan tasarruf edebilirsiniz.

Petek Temizliği Gerekli mi?

Öncelikle peteğin daha iyi çalışabilmesi ve daha verimli yanması için petek temizliği gereklidir. Her yıl kullanmaya başlamadan önce petek temizliği yapılamlıdır.

Bunun yanı sıra sağlık açısından da gereklidir. Peteklerde biriken tozlar özellikle astım hastaları için tehlike arz eder. Daha sağlıklı bir hava için de petekler temizlenmelidir.

Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler. Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar. Tesisat kirliliğinden ortadan kalkacağından kombilerin arıza yapma riski azalır. Isınma sorunu çözülmesi faturalara da yansır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu