Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Soğuklar başladı, kış kapıda. Evinizi kışa hazırlarken kalorifer peteklerini de ihmal etmemelisiniz. Peteklerden maksimum oranda verim alınabilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılıyor olması gerekir. 

Petekleriniz iyi yanmıyor veya üst tarafı sıcak oluyor, alt tarafı soğuk kalıyorsa tesisatınıza bakım yaptırmanız gerekir. Petek temizliğini yılda 1 sefer, özellikle kışa girmeden yaptırmalısınız.

Şebeke sularının kireçli olması dolayısıyla radyatörlerin su geçiş kısmı tıkanır ve ısı problemleri ortaya çıkar. Sıcak suyun yeterli hızda sirkülasyon yapmaması radyatörlerin verimli çalışmamasına sebep olur.

Peteklerde suyun ısınmasıyla birlikte kireç ve su taşı oluşur. Temizleme kimyasalı ile yıkama yaparak kireç, korozyon ve su taşları temizlenebilir. Bu işlemin ardından ısıtma sistemi temiz su ile yıkanır. Yıkama işleminin sonunda sisteminize koruyucu kimyasal eklenerek sisteminizin bir daha kireç ve su taşı tutması engellenir.

Peteklerin ya da peteklere geçiş yapan boru hatlarının temizlenmesi ve tıkanıklığın açılması gerekir. Bunun için çeşitli yöntemler vardır.

  • Radyatörler tek tek sökülerek tazyikli su ile temizlenebilir. Bu yöntemde radyatöre giren oksijen paslanmaya sebep olabilir. Ayrıca sadece radyatörler temizlenmiş olur, boru hatları tıkanık kalır.
  • Kimyasal madde ile de petek temizliği yapılabilir. Bu yöntemde de kalitesiz kimyasal kullanılması durumunda sorun ortadan kalkmamış olacaktır.
  • Makine ile de petek temizliği yapılabilir. Bu yöntemde de kimyasal madde kullanılmaktadır.

Petek Temizliğinin Faydaları

  • Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler.
  • Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar.
  • Tesisat kirliliğinden ortadan kalkacağından kombilerin arıza yapma riski azalır.
  • Isınma sorunu çözülmesi faturalara da yansır.

Petek bakımınızı düzenli olarak ve muhakkak uzman birine yaptırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. yazınızı okuduktan sonra araştırma yaptım. Birkaç firma ile görüştüm.

    Yaklaşık bir saatlik çalışmanın sonunda hiç ısınmıyor dediğim petekler adeta cayır cayır yanıyordu. Kesinlikle yapılması gereken bir işlem. Yalnız sizden farklı olarak 2 senede bir yapılması gerektiğini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu