Petunya Çiçeği

Petunya çiçeği güneşi seven, balkon ve pencere önlerinde saksılarda yetiştirilebilen dış mekan süs bitkileridir.

Patlıcangiller familyasından petunyanın otuz beş türü vardır. Petunyanın anavatanı Güney Amaeirka kıtasıdır.

Petunya Nasıl Yetiştirilir?

İlkbaharda havalar ısınmaya başlayınca gelişimleri hızlanır. İlkbahardan itibaren ayda ir defa bitki besini verilmelidir. Toprak çok kurumadıkça sulanmamalıdır. Toprağın ıslaklığı tamamen gidince sulanmalıdır. Yaz aylarında ise toprak kupkuru olmadan sulanmalıdır.

Petunya tohumla üretilir. Tohumları toprak yüzeyine serpip üzerine de toprak serpin. Ardından su fısfıslayarak sulayın. Güneşli yerde en geç iki haftada çimlenir. Fideler 6-8 yapraklı olunca ayırıp seyrek olarak dikin. Tutuklarından emin olduktan sonra tepelerinden kırpın, böylece çok dallı olurlar.

Güneş sever. Günde en az 5 saat güneş görmelidir. Toprak seçmez. Susuzluğa dayanıklıdır, fakat toprağın üzeri uzun süre kupkuru kalmamalıdır.

Petunya çiçeği yetiştireceğiniz yerin en az günde 6 saat güneş alması önemlidir. Saksıyı yerleştireceğiniz yeri buna göre seçmelisiniz.

Petunya Çeşitleri

Grandiflora: İri çiçeklidir. Pek uzamaz, çevreye doğru yayılmaz. Fideler 10 santim olunca tepelerinden kırpmak gerekir, böylece dallanabilir. Dolan çiçeklerin dallarını kesmek gerekir. Böylece yeni çiçekler büyüyebilir. Diğer petunya türlerine göre daha özenli bakım ister. Bahçeler için uygun değildir.

Multiflora: Gradifloradan tek farkı çiçeklerinin çok iri olmasıdır. Çok dallanır. Balkonda yetiştirmek için en uygun petunya çeşididir.

Hedgiflora: Çevreye yayılır. Bu tür petunya bahçede yer örtücü olarak kullanılır.

Milliflora: Diğerler petunya türlerinden daha küçük çiçeklidir. Sıcak ve susuzluğa diğer türlerden daha dayanıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu