Peyzajda yer örtücü bitkilerin kullanım amaçları

Bahçe düzenlemesinde kullanılan yer örtüci bitkilerin, kullanım amaçları hakkında bilgiler…

Vurgu amacıyla kullanım

Bahçe tasarımında kullanılan yeşil ya da çiçekli bitkiler dar alanlarda vurgu sağlamayı amaçlar. Çiçekli bitkileri ve çimleri aynı ayda kullanabilirsiniz. Bu basit bir tezat yaratmakla birlikle, iki farklı ortam arasında bir bağlantı kurmanızı sağlar.

Kenar ya da bordür olarak kullanım

Bahçe kenarlarına dikilir. Genellikle bahçe kenarındaki çiçeklerin hizası boyunca konumlandırılır. Bu şekilde hem çiçekler, hem de bordür daha gösterişli görünür. Değişik renk ve şekillerdeki yer örtüsü bitkileri kullanabilirsiniz.

Erozyon kontrolü amacıyla kullanım

Dik yokuş ve bayır üzerinde konumlandırılan evlerin bahçelerinde toprak kaymasını önlemek amacı ile yaygın kökleri bulunan yer örtücü bitkiler kullanılır. Hızla yayılarak, yaygın kök sistemi toprağı sıkıca sarar. Bu tarz yer örtücü bitkiler erozyonu önleyeceği gibi, görüntü açısından da hoş bir görüntü oluştururlar.

Gölge bahçelerde kullanım

Bitkiler genel olarak güneşi sevdikleri için gölge alanlara dikilecek bitkilerin seçimi daha zordur. Özellikle sık ağaçların bulunduğu, güneş ışınlarının yere ulaşmadığı bahçelerde gölge seven yer örtücü bitkiler kullanılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu