Pikan Cevizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pikan cevizi hikori ağacı meyvesidir. Meksika’dan yaygın olarak kullanılan bu ceviz antioksidan olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor.

Yerli Amerikan kabilelerinin çoğu, sonbahar ve kış aylarında cevizi temel gıda olarak kullanıyor ve hatta cevizleri parasal olarak takas ediyorlardı. 18. ve 19. yüzyıllarda İspanyol ve Fransız sömürgecileri, ceviz ekmeye başladı ve sonunda onları dünyanın diğer bölgelerine ihraç etmeye başladı. Cevizli turtadan ceviz aromalı kahve ve dondurmaya kadar pikan, Güney’in zengin mutfak mirasının bir parçasıdır.

Pikan Cevizi Nedir?

Cevizler, Hickory ağacında yetişir. Amerika ve Meksika’nın güney-orta bölgesinde yetişmektedir. Şekli bildiğimiz cevize benzer, fakat görünüş olarak daha uzun, daha ince ve daha yumuşaktır. Kabukları kahverengi lekelidir, pürüzsüzdür ve kabuğu daha ince olduğunda kırılması kolaydır.

Besin Değerleri

Pikan cevinizin kalp sağlığını koruduğu, kolesterolü düşürdüğü ve hastalığın önlenmesine yardımcı olduğu düşünülen yüksek antioksidanlar ve omega-6 yağ asitleri içermektedir. Uzmanlar, günde bir avuç ceviz yemenin, önde gelen kolesterol ilaçlarına benzer şekilde kolesterol düşürücü etkisi olduğu sonucuna vardı. Cevizler ayrıca protein ve lif bakımından zengindir. Doymuş yağın düşük olması açısından vejetaryenler için popüler bir alternatif protein kaynağıdır.

Pikan Cevizi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ceviz satın alırken, pürüzsüz, hasarsız ve tek renkli kabukları arayın. Kabuklu cevizler dolgun ve renkli görünmelidir ve asla kuru veya buruşuk olmamalıdır.

Pikan Nasıl Saklanır?

Satın alındıktan sonra, kabuksuz cevizler 12 aya kadar serin ve kuru bir yerde saklanabilir. Kabuklu ceviz buzdolabında veya derin dondurucuda ve hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Buzdolabında saklanan cevizler yaklaşık dokuz ay boyunca taze kalacaktır, dondurucuda saklananlar iki yıla kadar sürebilir. Dondurulmuş cevizler, tat veya dokudan ödün vermeden birçok kez eritilebilir ve yeniden saklanabilir. Kabuklu cevizler yalnızca iki aya kadar oda sıcaklığında saklanmalı ve nemi ve zararlıları dışarıda tutmak için her zaman hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır.

Pikan Nasıl Kullanılır?

Her ne kadar cevizler sonbahar aylarında hasat edilse de, yıl boyunca satın alınabilirler. Çoğu büyük süpermarket, cevizleri tamamıyla veya parçalar halinde satmaktadır. Pikan balık ve tavuk yemeklerine çok yakışır. Salatalara eklenebilir. Tatlılara eşlik edebilir.

Pikan çiğ olarak tüketilebilir. Ama onları kızartmak aromalarını ortaya çıkarır ve yemeğe hoş bir gevreklik katar. Ayrıca bir yemeklere öğütülerek katılabilir ve ekmek, kurabiye ve diğer unlu mamuller için harika bir aroma katkı maddesi olarak kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu