Pilav hakkında bilmeniz gerekenler

Pilav bazen ana yemek olarak, bazen de garnitür olarak sofralarda yerini alır. Pilav hakkında mutfakta işinize yarayacak bilgiler…

İyi bir pilavın tarifi ‘‘ beyaz ve tane, tane’’ olarak geçer. Pilavınız beyaz olmasını istiyorsanız, pişme suyunun içine bir çorba kaşığı limon suyu ve bir adet kesme şeker atabilirsiniz. Bu karışım pilavı olduğundan daha beyaz gösterecektir.

Pilavın kıvamını tutturmakta sıkıntı yaşıyorsanız, pişme süresince tadına bakın. İyi bir pilav yumuşak ama ağza alındığında dişe gelebilecek sertlikte olmalıdır. Pilavın fazla pişmesi kurumasına neden olur. Pilav pişerken kesinlikle karıştırmayın. Pilavı ocaktan aldıktan sonra, dinlenirken karıştırın.

Pilav suyunu çektiği halde istediğiniz kıvamda değilse, pilava yarım ölçek daha su ilave ederek pişirmeye devam edin. Ancak ilave ettiğiniz suyun sıcak olması önemli bir detaydır.

Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar yemek istiyorsunuz. Pilav doğal olarak ilk günkü tazeliğini korumayacaktır. Pilavı pişirdiğiniz tane tane olmasını istiyorsanız, ısıtırken tencerenin içine iki – üç yemek kaşığı sıcak su ilave edin. Pilav ısınırken karıştırmayın. Pilavı karıştırmanız pirinçlerin kırılmasına neden olacaktır. Tencerenin dibini tutmaması için, ara sıra alt – üst etmeniz yeterli olur.

Artan pilavı yemeklerde kullanabilirsiniz. Pilavı yapacağınız bir çorba ya da yemeğin içinde kullanacaksanız, ocağı kapatmadan beş dakika kala ilave etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu