Pilav Nasıl Yapılır?

Tane tane lezzetli pirinç pilavı yapmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. Lezzetli pilav nasıl yapılır?

Pilav Tarifi

Pirinçler, pilav yapımından yaklaşık yarım saat önce 3 kez ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkama esnasında su, saydam hale gelmelidir ki bu, pilavın tane tane olmasında oldukça etkili bir noktadır. Eğer pilavınızı suda bekletecekseniz, bu süre ortalama 10-15 dakika olmalı ve su, sıcak ve tuzlu olmalıdır.

Tereyağı ve zeytinyağı birlikte konulursa daha lezzetli olur. Zeytinyağı, pilavınıza hem ayrı bir tat getirecek, hem de pilavınızın parlak görünmesini sağlayacaktır. Yağ oranı doğru bir şekilde ayarlandıktan sonra (Genellikle 1 su bardağına 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1,5 yemek kaşığı tereyağı önerilir) pirinçler, saydam hale gelene kadar kavrulmalıdır. Kavurma işlemi esnasında, tencereye tuz katmak önemlidir. Tuz, pirinçlerinizin kırılmasını önleyecektir.

Çoğunlukla kullanılan ölçü, 1’e 1,5’tur. Yani, 1 bardak pirince, 1,5 su bardağı su eklenir. Bu su mutlaka sıcak olmalıdır.

Mantarlı pilav yaparken, eklenecek su miktarını az tutmak gerekir, çünkü mantar, büyük ihtimalle su bırakacaktır. Şehriyeli pilav da ise, durum tam tersidir. Su eklenirken, şehriyeye düşen su payı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ardından pilav kavrulmaya bırakılmalıdır. Kavrulma, ilk orta ateşte ardından da kısık ateşte gerçekleşmelidir. Pişme esnasında tencere kapağı açılmamalı ve pilav kesinlikle karıştırılmamalıdır. Aksi durumda, pirinçler birbirine yapışacaktır. Tencere, ateşten alındıktan sonra kapak ile arasında bir kâğıt havlu konulmalı ve pilav, en az yarım saat dinlenmeye bırakılmalıdır. Servis için de, pilavı ezmeden karıştırmanız ve sonrasında servis etmeniz önemlidir.

Tane Tane Pirinç Pilavı

  • Pilav yapımına başlamadan önce, pirinçlerin 3 kez sıcak su ile yıkanması önerilir. Ardından 10-15 dakika sıcak suda bekletilmesi gerekir.
  • Beyaz ve tane tane pilav pişirmek için, tencere içine incecik bir dilim limon koyulması tavsiye edilir.
  • Hazırlanacak pilavın lezzetini arttırmak için, patlıcan kabukları soyulur. Sonra sirke ve çok az zeytinyağı konulmuş suda bir süre haşlanır. Ardından patlıcanlar, istenilen küçüklükte dilimlenir ve pilav yaparken içine karıştırılır. Bu sayede, daha lezzetli ve sunumu şık bir pilav hazırlanmış olunur.
  • Pilavı tekrar ısıtırken, önce bir kap içerisine su koyulur. Sonra, pilav tenceresi bu kabın içine yerleştirilir. Bu şekilde ısıtılan pilavın, hem tane tane kalması, hem de tazeliği koruması sağlanır.
  • Pilavınız beyaz olmasını istiyorsanız, pişme suyunun içine bir çorba kaşığı limon suyu ve bir adet kesme şeker atabilirsiniz. Bu karışım pilavı olduğundan daha beyaz gösterecektir.
  • Pilavın kıvamını tutturmakta sıkıntı yaşıyorsanız, pişme süresince tadına bakın. İyi bir pilav yumuşak ama ağza alındığında dişe gelebilecek sertlikte olmalıdır. Pilavın fazla pişmesi kurumasına neden olur. Pilav pişerken kesinlikle karıştırmayın. Pilavı ocaktan aldıktan sonra, dinlenirken karıştırın.
  • Pilav suyunu çektiği halde istediğiniz kıvamda değilse, pilava yarım ölçek daha su ilave ederek pişirmeye devam edin. Ancak ilave ettiğiniz suyun sıcak olması önemli bir detaydır.
  • Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar yemek istiyorsunuz. Pilav doğal olarak ilk günkü tazeliğini korumayacaktır. Pilavı pişirdiğiniz tane tane olmasını istiyorsanız, ısıtırken tencerenin içine iki – üç yemek kaşığı sıcak su ilave edin. Pilav ısınırken karıştırmayın. Pilavı karıştırmanız pirinçlerin kırılmasına neden olacaktır. Tencerenin dibini tutmaması için, ara sıra alt – üst etmeniz yeterli olur.

Bu bilgiler ışığında lezzetli pilavlar pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu